Egzamin Seal of Biliteracy

Egzamin z języka polskiego STAMP4S dla Seal of Biliteracy

 

W kwietniu 2018 r. w amerykańskich szkołach dostępny będzie test STAMP4S z języka polskiego, który może być użyty dla celów Seal of Biliteracy.

Seal of Biliteracyto nagroda przyznawana przez szkoły, okręgi szkolne lub departamenty edukacji uczniom, którzy wykazują się biegłą znajomością języka angielskiego i języka obcego w szkole średniej. Seal of Biliteracy jest wyróżnieniem w formie pieczęci na dyplomie lub wykazie ocen amerykańskiej szkoły średniej. Rozpoczęto go w Kalifornii w 2008 r., obecnie istnieje już w 28 stanach, a wiele innych pracuje nad jego wdrożeniem do swoich szkół.

Więcej informacji znajduje się na witrynie internetowej Seal of Biliteracy:

http://sealofbiliteracy.org/

Seal of Biliteracyma być zachętą dla uczniów do kontynuowania dwujęzyczności, uhonorowaniem ich umiejętności językowych i również ważnym świadectwem  kompetencji językowych dla potencjalnych pracodawców i wyższych uczelni. To wyróżnienie obejmuje wszystkie języki. W kilku stanach tj. jak Illinois i Minesota uczniowie posiadający Seal od razu otrzymują kredyty na stanowe college i uniwersytety.  Taki jest również cel tego projektu w innych stanach, jednak prace nad tym programem często nie są łatwe i prowadzone są w kilku fazach.

Seal of Biliteracy nie jest zwykłą pieczątką. Jest to oficjalne wyróżnienie, które musi być zatwierdzone przez stanowy rząd specjalną ustawą. Z roku na rok coraz więcej uczniów legitymujących się biegłą znajomością języka obcego i języka angielskiego bierze udział w tym projekcie w stanach, w których już istnieje. Seal jest ważnym świadectwem kompetencji językowych absolwentów szkół średnich dla wyższych uczelni i potencjalnych pracodawców. Z badań rynku wynika że, 66% pracodawców poszukuje pracowników wielojęzycznych. Seal jest więc dla pracodawców sygnałem, że potencjalny pracownik wyróżnia się znajomością języka obcego na wysokim poziomie.

Aby otrzymać  Seal of Biliteracy na dyplomie lub świadectwie, należy zdać odpowiedni egzamin z języka obcego. Każdy stanowy departament edukacji ustala listę testów dopuszczalnych w ramach Seal. Są to standaryzowane testy, które spełniają wszystkie kryteria, zazwyczaj wyznaczone przez organizację językową ACTFL. Taki test zawiera cztery kategorie (pisanie, słuchanie, czytanie, mówienie).

STAMP4S jest pierwszym w historii adaptacyjnym testem komputerowym z języka polskiego, dostępnym w całych Stanach Zjednoczonych. Posiada on taki sam format, jaki mają testy używane dla testowania innych języków popularnych, takich jak hiszpański, francuski czy chiński.

Uczniowie zainteresowani zdawaniem egzaminu z języka polskiego i otrzymaniem Seal of Biliteracy  powinni zgłosić się jak najszybciej do swoich doradców szkolnych lub administracji. Listy osób zainteresowanych zdawaniem egzaminu tworzone są zazwyczaj już jesienią. Egzamin zwykle oferowany jest dla uczniów 3 i 4 klasy szkoły średniej.

W razie jakichkolwiek pytań czy komentarzy, należy kontaktować się z Marzanną Owińską,  e-mail: mowinski@stmarysprep.com

Ważne linki dla stanu Illinois:

Lista okręgów szkolnych uczestniczących w projekcie Seal of Biliteracy w stanie Illinois w 2017r.:

https://www.isbe.net/Documents/participating-districts.pdf

Dokument Departamentu Edukacji w Illinois:

https://www.isbe.net/Documents/ONEARK.pdf

Proszę przeczytać paragrafy 1.442 i 1.465.

Informacja na temat kredytów w ustawie rządowej o Seal of Biliteracy:

http://www.ilga.gov/legislation/BillStatus.asp?GA=98&DocTypeID=HB&DocNum=4330&GAID=13&SessionID=88&LegID=92787

Lista publicznych uniwersytetów i collegów, które przyznają kredyty w Illinois.

http://www.ibhe.org/Links/institutions.asp

 

* * * 

 

 Informacje na temat Egzaminu Seal of Biliteracy, 1 IX 2017 

 

 

Szczegółowe nformacje na temat egzaminu Seal of Biliteracy, dostępne są w języku angielskim na oficjalnej stronie:

 http://sealofbiliteracy.org/

 

APEL PREZES ZNP w SPRAWIE SEAL OF BILITERACY

 

Szanowni Państwo,


Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce jest organizacją, która we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie – Skłodowskiej z Lublina, stworzyła pierwszy test Seal of Biliteracy dla języka polskiego. Egzamin ten uzyskał akredytację Chicago Public School. Po raz pierwszy uczniowie chicagowskich szkół publicznych mogli go zdawać w roku szkolnym 2015/2016. Od tego czasu około 80 uczniów high school w Chicago otrzymało na swoich świadectwach „Pieczęć Dwujęzyczności” czyli oficjalne potwiedzenie znajomości drugiego języka na poziomie B2.

Nasze zwycięstwo jest jednak tylko częściowe. Test stworzony przez UMCS różni się od testów Seal of Biliteracy w innych językach. W oparciu o nasze dwuletnie już doświadczenie stwierdzamy, że istnieje potrzeba stworzenia egzaminu Seal of Biliteracy podobnego do testów używanych do badania znajomości innych języków. Kiedy powstanie taki test, każdy uczeń uczący się w szkole średniej w stanie, który przyjął Seal of Biliteracy, będzie mógł zdać egzamin z języka polskiego. W stanie Illinois potrzeba istnienia takiego testu jest bardzo widoczna. W 50 polskich szkołach metropolii Chicago uczy sę 16,500 dzieci i młodzieży. Pracuje tu około 1,000 nauczycieli. Każdego roku mury naszych polskich szkół średnich opuszcza około 500 młodych ludzi, którzy mogą poszczycić się bardzo dobrą znajomością języka polskiego.

Pani Marzanna Owiński, reprezentująca Polską Misję w Orchard Lake Schools w stanie Michigan, podjęła się trudu negocjacji z amerykańskimi firmami opracowującymi testy Seal of Biliteracy dla innych języków. Została już podpisana wstępna umowa z firmą AVANT. Firma zobowiązała się do przygotowania testu Seal of Biliteracy w języku polskim za kwotę $30,000 na kwiecień 2018 roku. Jakimż pięknym podarunkiem dla młodzieży polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych byłaby możliwość zdawania tego testu wszędzie tam gdzie jest on już przyjęty (około 30 stanów USA). Rok 2018 to rok szczególny dla nas Polaków. 100 lat temu po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Z tej to okazji podarujmy naszym dzieciom i młodzieży możliwość zdawania testu, który w oficjalny sposób potwierdza ich kompetencje językowe. Udowodnijmy, że naszą polonijną społeczność stać na współpracę i wspólne działania dla dobra młodych pokoleń.


Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce przekazało już kwotę $10,000 na poczet powstania testu. Zwracamy się z prośbą do wszystkich Polaków i Polonii o finansowe poparcie dla tego projektu. Seal of Biliteracy daje naszej młodzieży wielką szansę. Stanowe uniwersytety akceptują „Pieczęć Dwujęzyczności”, dzięki czemu studenci nie muszą już studiować drugiego języka obcego w czasie studiów. Oszczędzają czas i pieniądze. „Pieczęć Dwujęzyczności” jest też dodatkowym atutem podczas starania się o pracę, stanowiska i funkcje.
Prośbę o wsparcie finansowe projektu Zrzeszenie Nauczycieli kieruje do wszystkich, dla których droga jest przyszłość naszej polonijnej młodzieży. Wierzę, że na Państwa przychylność i zrozumienie zawsze możemy liczyć.
Z wyrazami szacunku i nadzieją na współpracę,

Ewa Koch
Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce

Wpłat można dokonywać klikając w poniższy link przy Polskiej Misji w Orchard Lake Schools:  https://goo.gl/WPf496

UWAGA: Przy wpłacie należy zaznaczyć w okienku “Designation” – Polish Biliteracy Test.

 

 

Sklep Online

Twój Koszyk (0)

Przykładowe Książki

„Effata —znaki i cuda” – Podręcznik i ćwiczenia do religii dla klasy 5
DOBRY PASTERZ RELIGIA
$16.00
Wejście do sklepu

Ciekawe linki
Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w USA.