80 rocznica bitew pod Falaise i Arnhem – lekcja historyczna

Muzeum Polskie w Ameryce, we współpracy z 10. Pułkiem Dragonów, serdecznie zapraszają na obchody 80. rocznicy bitew pod Falaise i Arnhem.

Szczegóły wydarzenia:

Data: 9 marca 2024 r

Czas: 10:00

Lokalizacja: 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL

Język: polski

Bitwy pod Falaise i Arnhem mają ogromne znaczenie historyczne i przy tej szczególnej okazji Muzeum Polskie w Ameryce i 10. Pułk Dragonów pragną uhonorować waleczność i ofiary tych, którzy brali udział w tych kluczowych momentach II wojny światowej.

Atrakcje:

Rekonstrukcja historyczna, która skupi się na dwóch znaczących bitwach stoczonych przez różne polskie formacje wojskowe:

Bitwa pod Falaise (sierpień 1944):

Stoczona przez 1 Dywizję Pancerną generała Maczka, bitwa miała ogromne znaczenie strategiczne, przyczyniając się do pomyślnego lądowania wojsk alianckich w Normandii.

Dowiecie się Państwo dlaczego od 1939 roku Niemcy nazywali żołnierzy tej formacji „Czarnymi Diabłami”.

Bitwa pod Arnhem (wrzesień 1944):

Bitwa z udziałem Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez gen. Sosabowskiego miała na celu przełamanie frontu w Holandii w ramach większej operacji o kryptonimie Market Garden.

Do celów należało zdobycie mostów na Mozie, Waal i Renie, tworzących bazę do operacji w głębi Niemiec.

Prezentacja edukacyjna: Przygotowana przez członków 10. Pułku Dragonów zaoferuje wgląd w bitwy, kontekst historyczny i role odgrywane przez polskich żołnierzy.

Zobaczą Państwo pokaz żywej historii zawierający autentyczne wyposażenie, mundury i artefakty z bitew pod Falaise i Arnhem, pieczołowicie odtworzone przez 10. Pułk Dragonów.

Prosimy dołączyć do nas 9 marca 2024 r. w Muzeum Polskim w Ameryce, aby złożyć hołd bohaterom bitew pod Falaise i Arnhem.

Zapraszamy do udziału wszystkich miłośników historii, studentów oraz rodziny! Wstęp 10$

Udostępnij ten wpis

Więcej Informacji

Aktualności

PAA Summer School Classes

PAA SUMMER SCHOOL CLASSES English Language Acquisition (ELA) Classes: Advanced: 7/15/24–9/11/24, Mondays & Wednesdays, 6-9 pm, Online (Zoom), Instructor: A. Kovbel Computing Classes: ALL classes

Rejestracja

Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r. Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.