W 7. numerze Biuletynu Informacyjnego Konsulat Generalny RP w Chicago przesyła:
Podziękowania! Serdecznie wszystkim Państwu dziękujemy za tak liczny udział w majowych wydarzeniach kulturalnych, Polish Heritage Days.
Polacy w Chicago uczynili ten maj biało-czerwonym i to było widać. Zachęcamy Państwa do obejrzenia krótkiego podsumowania tego, co w maju było dla Polonii najważniejsze.
WIDEO: #polishheritagedays w Chicago (28 kwietnia – 7 maja 2023)
Zapraszamy na nasze media społecznościowe
· Dyżur konsularny
Szanowni Państwo, 10 maja odbył się dyżur konsularny w siedzibie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Bridgeview. Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie i fantastyczną atmosferę pracy.
Dokładny rozkład dyżurów aż do końca roku 2023 przesyłamy w załączeniu. Terminy na spotkania paszportowe w systemie e-konsulat w oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, będę udostępniane na tydzień (środa) przed planowanym dyżurem konsularnym w danym oddziale Unii, o godz. 3pm czasu chicagowskiego. Terminy na dyżury prawne będą udostępniane w 2 tygodnie przed planowanym terminem dyżuru, w środy o godz. 3 pm.
· 30-lecie współpracy parków PL-USA
15 maja w siedzibie placówki odbyły się obchody 30-lecia współpracy Indiana Dunes National Park oraz Kampinoskiego Parku Narodowego. W trakcie uroczystości, po wykładach delegatów z Polski oraz szefa narodowego parku Indiana Dunes nastąpiło podpisanie umowy wydłużającej dotychczasową współpracę na kolejne lata. Dokument z podpisem dyrektora Parku Kampinoskiego, Pana Mirosława Markowskiego, do Chicago zabrał jego podwładny. Dr inż. Adam Olszewski to główny specjalista ds. ochrony przyrody, kierownik zespołu ds. Nauki i Monitoringu Przyrody.
Dyrektor Parku Indiana Dunes Paul Labovitz złożył swój podpis potwierdzając chęć dalszej współpracy. Z panem inż. Olszewskim do Chicago przyjechali i brali udział w wydarzeniu – Magdalena Jędro, starszy specjalista ds. ochrony przyrody w Słowińskim Parku Narodowym oraz pan Artur Wiatr, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. Każdy z przedstawicieli 4 parków przyrody przedstawił zebranym materiał informacyjny dotyczący bogactwa przyrodniczego danego obszaru oraz panujących tam zasad dt. zrównoważonej turystyki.
Wśród zebranych znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych, powiatu i stanu, m.in. Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago, Forest Preserves of Cook County, biura senatora Todda Younga z Indiany, biura senatora Mike’a Brauna z Indiany, Shirley Heinze Land Trust.
· Sportowy piknik rodzinny + turniej o przechodni puchar Konsula Generalnego w Chicago
Cieszymy się, że udało się nam wspomóc szkolny piknik rodzinny skierowany do uczniów, nauczycieli i rodziców działającej przy naszym konsulacie Szkoły Polskiej im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej. W ramach pikniku zorganizowanego 20 maja zaplanowano wiele form aktywności i konkurencji sportowych na świeżym powietrzu – slalom z przeszkodami, przeciąganie liny, zabawy z piłką do muzyki. Dla młodszych dzieci zaplanowano zajęcia przy muzyce z animatorem tańca i zabaw tanecznych. Punktem centralnym wydarzenia był meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami szkolnymi. Wszyscy uczestnicy meczu otrzymali koszulki w kolorach białym i czerwonym z logotypem szkoły. Zwycięska drużyna otrzymała puchar przechodni Konsula Generalnego RP w Chicago oraz medale.
Na pucharze wygrawerowano tekst: Puchar Konsula Generalnego RP w Chicago za zwycięstwo w młodzieżowych zawodach sportowych, będzie przekazywany kolejnym zwycięzcom polonijnych młodzieżowych zawodów sportowych w aglomeracji chicagowskiej. Planujemy, aby tego typu przedsięwzięcie było organizowane cyklicznie, dwukrotnie w roku szkolnym (wiosna/lato oraz jesień/zima). Szczególne podziękowania dołączenie do bawiącej się młodzieży przesyłamy misiowemu przedstawicielowi Polonii w Chicago, czyli bohaterskiemu Wojtkowi, maskotce Polskiej Szkoły im. gen. Władysława Andersa w Des Plaines. Może w przyszłym roku puchar trafi właśnie do uczniów tej szkoły?
Szanowni Państwo – jeżeli któraś z Szkół Polskich w Illinois, Wisconsin, Michigan, Indianie czy gdziekolwiek w Midweście ma ochotę zorganizować zawody sportowe dla uczniów i przejąć puchar od szkoły im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej, prosimy o kontakt z konsulatem. Już wkrótce wyślemy w tej sprawie osobny komunikat z terminem, do którego można się zgłaszać.
Więcej zdjęć tutaj: PIKNIK SZKOLNY
· Polish Constitution Cup Soccer Tournament
Ustanowienie Konstytucji 3 Maja można świętować na wiele sposobów. AAC Eagles Chicago Soccer Academy zorganizowała w niedzielę 7 maja w Rezerwacie Leśnym Parku Schillera rozgrywki pomiędzy drużynami piłki nożnej AAC Eagles, Hickory Eagles, IYSA oraz Connection teams. Mecze rozegrano dla kilku grup wiekowych (U8, U9, U10 oraz U11).
U8 1wsze miejsce AAC EAGLES
2gie Connection
U9 1wsze miejsce AAC Eagles
2gie Connection
U10 1wsze miejsce Hickory Hill
2gie Connection
U11 1wsze miejsce AAC EAGLES
2gie Hickory Hills
Na koniec wybrano najbardziej wartościowych zawodników dla każdej grupy wiekowej w zawodach:
U8 AAC EAGLES Adam Borzeski
U9 Hickory Hills Karol Drzugopolski
U10 Connection Larin Oleksander
U11 AAC EAGLES Dominik Rejdak
Gratulujemy serdecznie zwycięzcom i dziękujemy za czystą walkę w duchu sportowym!
Więcej zdjęć: Polish Constitution Cup
· Wystawa „Dziewczyna z pamiętnika” w Illinois Holocaust Museum & Education Center
Dnia 18 maja Konsul Generalny Paweł Zyzak wspólnie z dyrekcją Illinois Holocaust Museum & Education Center (ILHMEC) otworzył dwujęzyczną (ANG-POL) wystawę bazującą na pamiętniku młodej polskiej Żydówki, Rywki Lipszyc, pisanym w ostatnim roku istnienia łódzkiego getta. W uroczystości brał także udział pan Jakub Nowakowski, dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja. W swoim wystąpieniu P. Zyzak podkreślił szczególne znaczenie dla badań nad Holokaustem żywych dokumentów historii, jak relacji Jana Karskiego, pamiętnika Anny Frank czy odnalezionych w ruinach KL Auschwitz tzw. manuskryptów Sonderkommando. Jednym z 9 znanych takich manuskryptów są właśnie wspomnienia nastoletniej Rywki z getta w Łodzi (wydobyte z gruzów komory gazowej).
Konsul generalny Zyzak przedstawił zebranym na uroczystości krótki rys historyczny Łodzi w okresie II wojny św. Zwrócił uwagę, że było to rodzinne miasto zarówno Rywki Lipszyc, jak i Jana Karskiego. Także podkreślił fakt, że w Łodzi niemiecki okupant stworzył jedno z najbardziej izolowanych i brutalnie zarządzanych gett w Europie. P. Zyzak podziękował kierownictwu ILHMEC za sprowadzenie z Polski wystawy i zapewnił o nieustającym wsparciu polskiej placówki w Chicago dla podobnych projektów.
Więcej: IHMEC
· Back|Home: Polish Chicago
19 maja w Chicago History Museum, z udziałem konsula generalnego Pawła Zyzaka, dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro a także Europosłanki i byłej Minister Spraw Zagranicznych Anny Fotygi odbył się wernisaż wystawy „Back|Home: Polish Chicago”. Ekspozycja przygotowana przy współpracy z Muzeum Historii Polski, przedstawia losy polskiej społeczności w Chicago.
WIDEO: Back|Home: Polish Chicago
Wystawa opowiada o podróży imigrantów do miasta nad Jeziorem Michigan, o tym w jaki sposób Polacy budowali tu swoje codzienne życie oraz o fenomenie głębokiej więzi z Polską i Ameryką jednocześnie. Na wystawie można zobaczyć blisko 100 artefaktów i dokumentów, a także ponad 100 reprodukowanych fotografii. Pozwalają one opowiedzieć historię tętniącej życiem polskiej społeczności Chicago od połowy XIX wieku aż po dzień dzisiejszy. Wystawa w Chicago History Museum jest owocem wieloletniej współpracy pomiędzy tą instytucją a Muzeum Historii Polski, Muzeum Polskim w Ameryce i programem studiów polskich Uniwersytetu Loyola w Chicago. Wystawa „Back Home: Polish Chicago” a jest dostępna dla zwiedzających od 20 maja 2023 roku do 1 czerwca 2024 roku w Chicago History Museum (1601 Nort Clark Street, Chicago).
Wystawa będzie pokazywana w Chicago przez najbliższy rok. Uważamy to za dobrą okazję dodatkowej promocji polonijnych artystów. Jeżeli chcieliby Państwo wspomóc nagłaśnianie polonijnej wystawy w Chicago History Museum jednocześnie chwaląc się własnym dorobkiem, bardzo prosimy o kontakt z konsulatem.
· Pożegnanie maturzystów
21 maja w Bazylice św. Jacka odbyła się uroczysta msza święta dla absolwentów polonijnych szkół średnich. Blisko 550 maturzystów wraz z nauczycielami i rodzicami podziękowało za lata nauki języka polskiego, geografii oraz historii. To także lata podtrzymywania tradycji i ducha patriotyzmu. Maturzyści otrzymali dyplomy uznania Konsulatu Generalnego RP w Chicago wręczone przez pana konsula Pawła Zyzak oraz panią Ewę Koch prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.
Fot. Marek Adamczyk, Polska Szkoła im. św. Maksymiliana Marii Kolbe przy Parafii św. Konstancji w Chicago
WIDEO: Msza Graduacyjna Polskich Szkół 2023
Konsul Generalny Paweł Zyzak miał okazję wystąpić przed maturzystami i pogratulować im ich osiągnięć.
– Bądźcie dumni z siebie, bo zdana przez was matura jest egzaminem nie tylko z wiedzy, ze znajomości języka polskiego, ale testem dojrzałości. Pamiętajcie, że szkoła średnia jest miejscem, w którym powinniście uczyć się umiejętności poruszania się w świecie dorosłych. Zamykacie dziś pewien obszar i wkraczacie w życie oparte na dużo bardziej skomplikowanych zasadach – mówił.
Konsul Zyzak podziękował byłym już uczniom polskich szkół sobotnich, że potrafili zrezygnować z wolnej soboty i skupić się na dodatkowej nauce.
– Wiem, że konieczność chodzenia do szkoły w sobotę czy czytania Mickiewicza były nieraz wyzwaniem, ale właśnie poprzez taki aktywny udział w polskiej kulturze pomagacie przetrwać Polonii – powiedział konsul generalny podkreślając, że znajomość języka polskiego pozwala lepiej zrozumieć własne pochodzenie, swoją tożsamość członka diaspory Polsko-Amerykańskiej.
– Ważnym aspektem jest wiara, która jest niezbędnym elementem życiowej harmonii. Bez niej jest bardzo ciężko. Bycie świadomym Boga, podobnie jak świadomość własnych korzeni, powoduje, że człowiek jest bardziej pewny siebie i idzie przez życie jak burza, na przekór wszelkim przeszkodom – Paweł Zyzak zwrócił się do młodych ludzi obecnych w bazylice św. Jacka.
W swoim wystąpieniu konsul generalny przekonywał też, że bycie po części Polakiem a po części Amerykaninem stawia człowieka w wyjątkowej pozycji – jeżeli tylko chce – swoją pracą i codziennym życiem może zbliżać dwa kraje rozdzielone wodami Atlantyku.
– Ks. Marek na kazaniu powiedział wam, żebyście szli w świat i rozwijali swoje talenty. Ja chcę do tego dodać: idźcie, ale nie znikajcie z naszego pola widzenia, a potem wróćcie. Przystępujcie do organizacji polonijnych działających w stanie Illinois, przychodźcie na wydarzenia w Konsulacie, wchodźcie w amerykańskie i polskie życie publiczne – zachęcał konsul generalny.
– Życzę Wam samych sukcesów, ale proszę Was od razu – podzielcie się swymi sukcesami w przyszłości ze swoją Ojczyzną, w Polsce – prosił na zakończenie.
· Projekty infrastrukturalne
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ogłosiło konkurs Ministra Spraw Zagranicznych „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna”. W ramach konkursu organizacje polonijne mogą ubiegać się o dofinansowanie infrastruktury polonijnej.
Poniżej przekazujemy zasady dofinansowania w ramach infrastruktury polonijnej:
· Wiodącą rolę w całym procesie, jakim jest konkurs dotacyjny „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna” pełni Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych;
· Decyzję o wpisaniu zadania na listę projektów priorytetowych, a następnie przyznaniu dotacji podejmuje Minister Spraw Zagranicznych;
· Zgłoszenie propozycji projektu priorytetowego można przesłać do MSZ za pośrednictwem polskiej placówki dyplomatycznej lub polskiej organizacji pozarządowej;
· Polskie organizacje pozarządowe mogą dokonywać preselekcji zgłoszeń i pośredniczą w przekazaniu środków dotacji. W przypadku dofinansowania inwestycji zawierają umowę z MSZ i jako zleceniobiorca pełnią rolę koordynatora zadania po spełnieniu następujących warunków:
Ø posiadają doświadczenie we współpracy z Polonią i Polakami za granicą i zrealizowały co najmniej jeden projekt inwestycyjny/infrastrukturalny w obszarze współpracy z Polonią i Polakami za granicą na kwotę co najmniej 100 000 zł;
Ø posiadają doświadczenie w gospodarowaniu środkami finansowymi w kwocie nie mniejszej niż 500 000 zł w skali wybranego roku kalendarzowego w latach 2021-2023;
Ø podpiszą umowę partnerstwa z podmiotem – instytucją, organizacją polonijną w kraju realizacji projektu.
· Organizacja polonijna w kraju realizacji inwestycji ma dowolność w wyborze polskiej organizacji składającej wniosek w konkursie MSZ, z którą w przypadku udzielenia dotacji zawrze umowę partnerską.
Przesłanki, jakie musi spełniać projekt, aby mógł być uznany za priorytetowy:
Projekt bardzo istotny na danym kierunku geograficznym, w obszarze zamieszkiwania dużych i aktywnych grup Polonii.
Projekt priorytetowy może być realizowany jedynie przez podmioty o dużym doświadczeniu i pozytywnej opinii o dotychczasowej współpracy z MSZ. Sposób dysponowania infrastrukturą/nieruchomością musi być udokumentowany, w tym określona i udokumentowana forma własności i okresu dysponowania nieruchomością, określony sposób i okres zabezpieczenia trwałości przeznaczenia i wykorzystania infrastruktury/nieruchomości na cele działalności polonijnej.
Trwałość projektu priorytetowego powinna być zabezpieczona w tytule prawnym do nieruchomości/obiektu infrastruktury lub czynnością prawną, które zagwarantują w każdej sytuacji (np. w przypadku zmiany charakteru obiektu lub jego sprzedaży), wykorzystanie środków publicznych przekazanych w formie dotacji celowej na cele działalności polonijnej.
Jeśli sytuacja w danym kraju nie daje możliwości prawnego zagwarantowania trwałości wykorzystywania obiektu na cele polonijne, należy odstąpić od inwestycji i rozważyć podjęcie działań na rzecz np. dotowania wynajmu powierzchni na cele polonijne (w ramach środków KPRM na wsparcie organizacji polonijnych).
· Każdy projekt musi się rozpocząć w roku 2024, a czas realizacji inwestycji może trwać od jednego roku do trzech lat w oparciu o roczne umowy (na roczne moduły prac). W przypadku projektów modułowych, ofertę składa się na całość zadania w konkursie 2024 r. W kolejnych latach warunkiem otrzymania środków na kolejny moduł realizacji inwestycji jest złożenie do MSZ przez polskiego koordynatora projektu sprawozdania merytorycznego i finansowego z poprzedniego roku realizacji zadania.
· Projekt priorytetowy realizowany jest w trybie powierzenia zadania publicznego bez wniesienia wkładu własnego organizacji (wyjątek stanowić mogą inwestycje wspierane przez władze/instytucje państwa zamieszkiwania Polonii, tam gdzie występuje taka możliwość).
Projekty priorytetowe wybrane zostaną przez MSZ przed ogłoszeniem konkursu, zaś procedura konkursowa służyć będzie wyłonieniu ich wykonawcy. Tak jak w poprzednich latach inwestycje, które nie zostaną uwzględnione w puli projektów priorytetowych, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w przyszłorocznym konkursie w ramach Komponentu II „Infrastruktura polonijna – projekty pozostałe (dowolne)”.
W załączeniu przekazujemy szablon wniosku dot. projektu priorytetowego na rok 2024. Wnioski należy przedłożyć w placówce do końca maja 2023 r.
· Granty Polskiej Fundacji Narodowej
O dofinansowanie od Fundacji „Polskiej Fundacji Narodowej” mogą ubiegać się wyłącznie podmioty posiadające osobowość prawną. W szczególności wsparcie finansowe adresowane jest do organizacji pozarządowych, których aktywność i cele działalności są zgodne z obszarami działalności oraz statutem Fundacji, tj. działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, kulturalnej w następującym zakresie:
· podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, a w szczególności:
· upowszechniania w kraju i za granicą wiedzy o historii Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej, a także upowszechniania martyrologii i bohaterskich czynów Narodu Polskiego,
· kształtowania i promowania postaw patriotycznych,
· promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą w tym ochrony jej wizerunku, a także przeciwdziałania rozpowszechnianiu w kraju i za granica informacji i publikacji o nieprawdziwych treściach historycznych, krzywdzących lub zniesławiających Rzeczpospolitą Polską lub Naród Polski,
· ochrony a także promocji dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
· promocji Polonii i Polaków za granicą;
· rozwoju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej i polskiej przedsiębiorczości;
· wspierania działalności z dziedziny kultury, edukacji, szkolnictwa oraz sportu i ochrony zdrowia;
· wspierania działalności na rzecz rozwoju nauki, techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechniania i wdrażania nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej;
· wspierania działalności z zakresu ochrony środowiska, ekologii i ochrony zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego.
Więcej informacji: Polska Fundacja Narodowa – Złóż wniosek
· Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą
Zachęcamy do udziały w I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, który odbędzie się 5-9 lipca 2023 w Warszawie. Osoby działające na rzecz edukacji i nauki polskiej za granicą: nauczycieli, liderów i przedstawicieli organizacji polonijnych, rodziców uczniów oświatowych placówek polonijnych, wolontariuszy, przedstawicieli uczelni poza granicami Polski, w strukturach których prowadzone są zajęcia z języka polskiego lub w języku polskim, stypendystów i lektorów, są zaproszeni do wzięcia udziału. Program Kongresu będzie się składał z części merytoryczno-szkoleniowej i kulturalno-edukacyjnej. Przewidziano m.in. panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty dydaktyczne i szkolenia metodyczne. Odbędą się również spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami działającymi na rzecz rozwoju nauki polskiej za granicą i popularyzacji edukacji polskiej i polonijnej w świecie.
Link do rejestracji na Kongres: https://forms.orpeg.pl/index.php/797213?lang=pl
Więcej informacji o Kongresie: https://irjp.gov.pl/kongres2023.php
· Dofinansowanie w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2022”
Szanowni Państwo, do biuletynu dołączamy zestawienie projektów zrealizowanych w ramach konkursów dotacyjnych „Dyplomacja Publiczna 2022″ oraz „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2022″, które są finansowane z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jesteśmy przekonani, że jest to dobra wskazówka dla polonijnych organizacji planujących ubiegać się w MSZ o dotacje na swoje projekty wpisujące się w Dyplomację Publiczną.
Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych prezentuje zestawienie rezultatów projektów zrealizowanych w 2022 roku w ramach konkursów dotacyjnych: „Dyplomacja Publiczna 2022” – konkurs obejmował realizację zadań publicznych w czterech obszarach tematycznych:
· Polska we współczesnym świecie zaangażowana i inspirująca. Wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Polska jako lider regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wiarygodny partner i sojusznik europejski
· obrona dobrego imienia Polski poprzez monitorowanie działań o charakterze zniekształcającym, dezinformującym i dyfamacyjnym i adekwatne reagowanie na nie
· Polska silna swoją wielowiekową historią i wielokulturowym dziedzictwem
· upowszechnianie wiedzy o Polsce ze szczególnym uwzględnieniem najnowszej historii Polski
· Polska prowadzi i wzmacnia dialog kulturowy
Łącznie udzielono dotacji 45 podmiotom, w tym 35 w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2022. Pod każdym z opisów znajdą Państwo krótką informację nt. zrealizowanego projektu oraz przekierowania do odpowiednich stron internetowych (większość grafik zawiera w sobie hiperłącza – należy na nie kliknąć aby przejść na stronę internetową).
· Bieg Hallerów
Szanowni Państwo, Ambasada RP w Ottawie oraz Konsulat Generalny RP w Toronto organizują ciekawą imprezę biegową. Co prawda miejsce biegu nie znajduje się w naszym okręgu konsularnym, ale może Państwa zaciekawi i będziecie chcieli w niej brać udział. Prezentujemy poniżej informacje udostępnione przez naszych kolegów i koleżanki z Kanady.
Serdecznie zapraszamy na BIEG HALLERÓW, który odbędzie się w Niagara-on-the-Lake, 10 czerwca 2023 (07:30-13:00)
Celem biegu jest uczczenie 150-tej rocznicy urodzin Józefa Hallera von Hallenburga, dowódcy Błękitnej Armii, generała broni Wojska Polskiego, legionisty Legionów Polskich, harcmistrza, prezesa Związku Harcerstwa Polskiego, działacza politycznego i społecznego.
W programie:
· 1 km bieg dla dzieci
· 5 km bieg dla rodzin albo indywidualny
· 10 km bieg indywidualny (zwycięzcy będą wyłonieni w kategoriach: damskiej i męskiej)
Każda zarejestrowana osoba otrzyma:
· Sportową koszulkę firmy 4F (koszulki w wybranym rozmiarze będą gwarantowane tylko dla zapisanych do dnia 15go maja)
· Bidon (Butelka na wodę)
· Baton energetyczny
· Pamiątkowy worek na plecy
· Medal
· Pizzę
Zwycięzcy biegu na 10 km, w kategorii męskiej i damskiej, otrzymają bilet do Polski w obie strony sponsorowany przez Polskie Linie Lotnicze LOT.
Przewidziano także wiele innych nagród dla wicemistrzów.
Rejestracje i więcej informacji można znaleźć tutaj:
https://raceroster.com/events/2023/74086/international-hallers-run
Impreza pod Honorowym Patronatem Ministra Obrony Narodowej Wicepremiera – Mariusza Błaszczaka oraz Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Karola Nawrockiego.
· Poloniada Sport Picnic
Już 18 czerwca w Elk Grove odbędzie się sportowy piknik polonijny – Poloniada.
Zachęcamy do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu – tym bardziej, że to weekend i zazwyczaj nic nas nie goni do domu.
Poniżej informacja od organizatorów:
Come out and join us for this whole day fun filled family event.
Poloniada is a action packed, Polish themed Sports Festival & Picnic where everyone is welcome. We get the day started with the 5k: Chip timed fast course where every participant gets an event t-shirt and finishers medal. After the 5K stay tor the picnic; great food and drinks; music and children activities(like bouncy castles, horseback rides, exotic animal show, etc.) In addition we will have other sporting events to test your endurance and strength for adults. For the kids (ages 3-15) we will have obstacle races… FREE. Fun course to test the kids where every child will receive a finishers medal. Sign up and see you there on June 18th.
Event details and schedule
5K Run and Walk in Busse Woods, Grove 5, starts on 10:00am Sunday, June 18th, 2023
– Packet pick will be available starting Monday, June 5-16 8AM-8PM at KD Market customer service desk, 1046 S. Elmhurst Rd. Mount Prospect. Packet pick up will also be available the day of the event onsite at the packet pick up tent from 8:30AM
– Race Day Registration from 8:30-9:30 am will be available at a cost of $50.00
– Free parking in the Busse Woods
– Performance t-shirt for participants (not guaranteed for registrations after 6/2)
– Every participant receives a participation medal (not guaranteed for registration after 6/2)
– Computerized Timing
– Performing Awards. Awarded at around noon during the Poloniada Family Picnic
· Polski Dzień w Minnesocie
W imieniu zespołu tanecznego Dolina Polish Folk Dancers zapraszamy na Polish Day w miejscowości Florian w Minnesocie. Piknik zbiórkowy na rzecz tamtejszej parafii Matki Boskiej Wniebowziętej połączony będzie z występami tancerzy, muzyką na żywo i zorganizowaną zabawą dla dzieci. Piknik zaplanowano na 18 czerwca.
· Ulica snów w St. Louis
W imieniu organizacji Saint Louis Polonia Inc. zapraszamy na darmowy koncert utworów muzyki filmowej napisanych przez kompozytorów polskich i amerykańskich.
Wydarzenie odbędzie się 4 czerwca w kawiarni artystycznej High Low (3301 Washington Ave, St. Louis). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja w serwisie EvenBrite.com.
Ewentualne datki wspomogą Międzynarodową Letnią Akademię Jazzu w Krakowie.
Muzycy związani z Uniwersytetem Webstera zaprezentują utwory:
Jan A. P. Kaczmarek – Unfaithful
Tomasz Stańko – A Farewell to Maria
Krzysztof Komeda – Knife in the Water
Zbigniew Preisner – The Double Life of Veronique
Victor Young – My Foolish Heart, Stella by Starlight
Bronisław Kaper– Invitation, Follow Me, Hi Lili, Hi Lo, On Green Dolphin Street
John Williams – Schindler’s List
· Save the date!
Szanowni Państwo, w imieniu United Service Organizations Midwest Region, Illinois National Guard, Union League Club oraz Konsula Generalnego RP w Chicago prosimy o zarezerwowanie sobie wolnego na 13 lipca. W gronie przyjaciół Polski będziemy świętować 30-lecie współpracy między Polskimi Siłami Zbrojnymi a Gwardią Narodową Stanu Illinois. Więcej szczegółów wkrótce.
· Programy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dla studentów i naukowców
POLONISTA – celem programu jest upowszechnianie języka polskiego i popularyzacja studiów i badań polonistycznych i polonoznawczych na świecie. Program adresowany jest do studentów i doktorantów z kierunków polonistycznych, polonoznawczych lub programów polskich realizowanych m.in. w ramach studiów slawistycznych (w zakresie języka polskiego, kultury polskiej i wiedzy o Polsce) oraz do naukowców z zagranicznych uczelni i instytucji naukowych.
Studenci – stypendyści NAWA podczas częściowych (semestralnych lub dwusemestralnych) lub pełnych studiów w Polsce mogą rozwijać swoje zainteresowania polonistyczne przez doskonalenie znajomości języka polskiego, uczestniczenie w wykładach i zajęciach zgodnie z programem wybranych studiów, prowadzenie badań, realizację projektów naukowych, zbieranie materiałów do pracy naukowej lub dyplomowej, korzystanie z zasobów bibliotek uniwersyteckich i archiwów. Zainteresowani studenci wybierają uczelnię, na której planują podjąć studia. Wybrany kierunek powinien być zgodny z programem studiów realizowanych na uczelni macierzystej oraz z założeniami Programu. Wnioskodawca musi uzyskać zgodę wybranej uczelni na podjęcie studiów i akceptację przedstawionego programu studiów, a w przypadku kandydatów na pełne studia – przejść pomyślnie procedurę rekrutacyjną na wybranej uczelni. Studia odbywają się w języku polskim.
Uprawnieni do udziału w Programie są również laureaci i finaliści Olimpiady Literatury i Języka Polskiego organizowanej poza Polską, którzy mogą ubiegać się o stypendium NAWA na okres studiów polonistycznych I lub II stopnia na wybranej uczelni publicznej w Polsce. Program Polonista NAWA dla naukowców realizowany jest w dwóch ścieżkach: przyjazdowej i — od roku akademickiego 2023/2024 — wyjazdowej. Oferta przyjazdowa jest skierowana do naukowców z zagranicznych ośrodków naukowych i akademickich; umożliwia realizację projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych trwających od 3 do 12 miesięcy w polskich uczelniach i instytucjach naukowych. W ramach Programu możliwe jest m.in. prowadzenie badań naukowych (w tym we współpracy z polskimi naukowcami), pozyskanie materiałów do badań, przygotowanie publikacji naukowych, odbycie stażu podoktorskiego, prowadzenie zajęć dydaktycznych w Ośrodku goszczącym, intensywna nauka języka polskiego. Stypendium programu Polonista mogą otrzymać Wnioskodawcy, których projekty badawcze dotyczą tematyki z zakresu języka polskiego, glottodydaktyki polonistycznej, literaturoznawstwa, komparatystyki, polskiej kultury, sztuki lub historii.
Wszystkie informacje mogą Państwo znaleźć na stronie Agencji: https://nawa.gov.pl/jezyk-polski/program-dla-studentow-polonistyki-i-studiow-polskich Na stronie https://nawa.gov.pl/jezyk-polski/program-dla-studentow-polonistyki-i-studiow-polskich/naukowcy-2023/dokumenty-do-pobrania znajdą Państwo również materiały promocyjne w postaci plakatów do umieszczenia na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. W razie pytań prosimy o kontakt mailowy polonista@nawa.gov.pl
Program im. gen. Władysława Andersa to oferta skierowana do młodzieży polonijnej zainteresowanej podjęciem studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na polskich uczelniach, w trybie stacjonarnym, w języku polskim. Program przyczynia się do promocji Polski jako kraju atrakcyjnych możliwości edukacyjnych i naukowych oraz wzmocnienia poziomu kwalifikacji w środowiskach polonijnych. O udział w programie starać się mogą osoby, które posiadają Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju i które odbywały cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej poza granicami Polski.
W ramach Programu oferowane jest comiesięczne stypendium Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w uczelniach nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz możliwość odbycia studiów w uczelniach nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia (kierunki medyczne) oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (kierunki artystyczne). Studia mogą być poprzedzone rocznym kursem przygotowawczym do studiów w Polsce (również na warunkach stypendialnych). Celem kursu przygotowawczego jest pogłębienie znajomości języka polskiego oraz wiedzy z przedmiotów kierunkowych związanych z tokiem przyszłych studiów.
Wykaz kierunków, poziomów kształcenia, uzyskiwanych tytułów zawodowych, form kształcenia i uczelni prowadzących dany kierunek studiów znajduje się w systemie Pol-on na stronie internetowej: www.polon.nauka.gov.pl. Informacje o kierunkach studiów (ofercie polskich uczelni) są dostępne na stronie: www.wybierzstudia.nauka.gov.pl. Wszystkie pytania i sugestie prosimy kierować na adres e-mail: polonia@nawa.gov.pl telefon: +48 451 058 622, +48 451 058 623, +48 451 058 640
Program Poland My First Choice NAWA ma na celu zachęcenie młodzieży z krajów rozwiniętych do kształcenia w najlepszych polskich uczelniach. Program oferuje stypendium w regulaminowym okresie studiów II stopnia w trybie stacjonarnym w uczelniach akademickich, publicznych i niepublicznych, nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki. Ponadto, w uczelniach publicznych Program umożliwi bezpłatne kształcenie. Wnioskodawcy samodzielnie dokonują wyboru uczelni i kierunku studiów, na których chcą podjąć studia, w oparciu o ofertę uczelni znajdujących się na liście w Ogłoszeniu. NAWA nie pośredniczy w rekrutacji Wnioskodawców na studia. Wnioskodawcy samodzielnie i niezależnie od złożonego w Programie wniosku uczestniczą w rekrutacji na wybranej przez siebie uczelni. Informacje o studiach w Polsce znajdują się na stronie www.study.gov.pl. Informacje o kierunkach studiów (ofercie polskich uczelni) są dostępne na stronie: www.studia.gov.pl/wybierz-studia
Letnie kursy NAWA – jest to program realizowany przy zaangażowaniu uczelni z akredytacją NAWA, uczelnie takie oferują letnie kursy języka i kultury polskiej dla młodzieży z różnych stron świata – to z jednej strony nauka języka polskiego, z drugiej możliwość zwiedzenia największych atrakcji turystycznych. Rekrutację prowadzą uczelnie. Więcej informacji: https://nawa.gov.pl/jezyk-polski/letnie-kursy-nawa
Książki tematyczne z informacjami o studiach w Polsce – https://nawa.gov.pl/en/international-promotion/promotional-materials