Kategorie
Aktualności

Dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała dotację ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Nazwa zadania publicznego:  „Funkcjonowanie i inicjatywy edukacyjne organizacji oświatowych w Europie, USA, Kanadzie i Australii”.

Targi Szkół Polonijnych 2022 – 15,200.00 zł

XII Polonijne Dyktando – 14,800.00 zł

Międzyszkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej – 8,800.00 zł

Nazwa zadania publicznego: „Konkurs dla organizacji polinijnych – regranting”.

Promocja Języka Polskiego wśród Polonii i Polaków za granicą – 8,300.00 zł

Całkowita wartość zadania publicznego: 243 518,00 PLN

Zadanie publiczne „Funkcjonowanie i inicjatywy edukacyjne organizacji oświatowych w Europie, USA, Kanadzie i Australii”, polega na wsparciu organizacji m. in. przez dofinansowanie wynajmu pomieszczeń i opłat eksploatacyjnych, dofinansowanie kosztów związanych z organizowanymi wydarzeniami oraz innych bieżących kosztów dotyczących utrzymania organizacji.

Kategorie
Aktualności

Biuletyn KG RP w Chicago #16

W 16. numerze Biuletynu Informacyjnego Konsulat Generalny RP w Chicago przesyła:

Biuletyn XVI KGRP w Chicago   

Kategorie
Aktualności Konkursy

III Międzyszkolny Konkurs na Tradycyjną Palmę WIelkanocną

Dyrekcja Polskiej Szkoły im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego serdecznie zaprasza dzieci i młodzież szkół polonijnych aglomeracji chicagowskiej do udziału 

w III MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ.

Regulamin oraz karta zgłoszenia znajdują się w załączniku.

Z wyrazami szacunku

Marzena Klimek

dyrektor Szkoły

Pobierz wszystkie
docx

Regulamin 3 Miedzyszkolny Konkurs

Rozmiar: 50.42 KB
Hits: 18
Data dodania: 16-02-2024
pdf

Karta zgłoszenia Konkurs Palmowy 2024

Rozmiar: 277.96 KB
Hits: 23
Data dodania: 16-02-2024
pdf

Do Dyrektorów Konkurs Palmowy 2024

Rozmiar: 279.18 KB
Hits: 21
Data dodania: 16-02-2024
Kategorie
Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym“

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – 2024 r., Chicago

Zapraszamy do uczczenia Żołnierzy Wyklętych poprzez udział w biegu „Tropem Wilczym — Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych“

Bieg odbędzie się w sobotę, 2 marca o godz. 9.30 w Shabbona Park w Chicago.

Adres:

6935 W. Addison St., Chicago, IL 60634

(w pobliżu parafii Św. Pryscylli)

  • Rejestracji szkoły można dokonać najpóźniej do 28 lutego. Zgłoszenie uwzględniające liczbę uczestników z danej szkoły należy wysłać na e-mail: nszchicago@gmail.com. Następnie organizatorzy wyślą waiver, który należy wydrukować, wypełnić i w dniu Biegu dostarczyć organizatorom. 
  • Indywidualni uczestnicy rejestrują się w dniu Biegu.

Wpisowe wynosi $15 od osoby (opłata tylko gotówką). Każdy z uczestników w dniu Biegu otrzyma pakiet startowy:

-koszulkę z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego 

-pamiątkowy medal

Plan uroczystości:

•  Bieg Pamięci 

•  Apel Poległych

• projekcja filmu (w sali parafialnej kościoła Św. Pryscylli)

•  prezentacja wystawy poświęconej Żołnierzom Wyklętym 

Bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w Chicago po raz dziewiąty. Trasa ma dystans 1963 m. – symbolizuje rok, w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Laluś”. 

W 2011 r., dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Bieg w Chicago odbędzie się w ramach obchodów tego święta. Ideą projektu jest oddanie hołdu i popularyzacja wiedzy na temat Bohaterów Narodowych – żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego walczących w latach 1944–1963 o niepodległość Polski. 

Dyrektorów i nauczycieli zainteresowanych zgłoszeniem swojej szkoły prosimy o kontakt z organizatorami. 

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chicago

Kontakt:

Arkadiusz Cimoch

tel.: (773) 817-4722

e-mail: nszchicago@gmail.com

Kategorie
Aktualności

Zaproszenie na XVII Zjazd Nauczycieli i Komitetów Rodzicielskich

Szanowni Państwo,

Prezes CPSD Pani Dorota Andraka wraz z Zarządem CPSDi komitetem organizacyjnym, zaprasza członków KOP na XVII Zjazd Nauczycieli i Komitetów Rodzicielskich, który odbędzie sie w dniach 24-27 maja 2024 r. w Fort Lauderdale na Florydzie.

Temat Zjazdu: „Tożsamość. Tradycja. Przyszłość. Trzy oblicza nowoczesnej szkoły polonijnej”.

Zagadnienia tematyczne konferencji są szerokie, choć większość z nich skupia się w poniższych działach:

Metodyka: „W tym szaleństwie jest metoda”.  Nowoczesne kierunki wzbogacania warsztatu metodycznego nauczycieli polonijnych.

Dydaktyka: Jak uczyć w zgodzie z nową rzeczywistością? Wokół poszukiwań rozwiązań dydaktycznych na miarę naszych czasów.

Psychologia: „Aby nie wylać dziecka z kąpielą”. Psychologiczne pogotowie ratunkowe z myślą o młodocianych wrażliwcach, ich nauczycielach i wychowawcach.

Sekcja Literacka: Dlaczego książki dla dzieci i młodzieży szokują? Nowi bohaterowie, odwieczne problemy. Jak literatura polska dla mniejszych i większych radzi sobie z medialną konkurencją?

Literaturoznawcza dyskusja o aktualnych problemach na linii autor ‒ czytelnik.

Komitety Rodzicielskie: Poradnik tworzenia szkoły. Vademecum doświadczeń w pracy organizacyjnej szkoły polonijnej – poradnik dla rodziców.

 Więcej informacji na stronie: zjazdcpsd2024.com

UWAGA!

Karta Zgłoszenia Uczestnictwa powinna być wysłana mailowo na adres: infozjazdCPSD2024@gmail.com z opłatą zjazdową pocztą tradycyjną
w podanych wyżej terminach na adres:

MONIKA TYSZUK

79-60 68TH ROAD

MIDDLE VILLAGE, NY 11379

USA

KARTA UCZESTNIKA - XVII Zjazd Nauczycieli i Komitetów Rodzicielskich

Kategorie
Aktualności

Pokaz filmu Ref-Ren w MPA

Discovery Video Studio przedstawia „Ref-Ren”: kinową podróż w życie i dziedzictwo Feliksa Konarskiego

Muzeum Polskie w Ameryce z dumą zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Ref-Ren”, fascynującego studium życia i twórczości Feliksa Konarskiego, autora słów słynnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Data: niedziela, 18 lutego 2024, godzina 14:00

Miejsce: Muzeum Polskie w Ameryce

984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Cena biletu: 20 dolarów

Wyprodukowany przez Bogdana Kowalskiego, kronikarza „Teatru Ref-Rena”epoki lat 80. i 90., a prezentowany przez Discovery Video Studio, „Ref-Ren” to dwuczęściowy film, który zagłębia się w różne aspekty życia Feliksa Konarskiego.

Pierwsza część dokumentu przybliża widzom sylwetkę Feliksa Konarskiego przed II wojną światową, ukazując jego początki i podkreślając jego znaczącą rolę w 2. Korpusie w czasie wojny i późniejszej emigracji do Londynu. Wykorzystanie materiałów archiwalnych z Filmoteki Narodowej, zwłaszcza z czasów II wojny światowej, nadaje temu segmentowi wyjątkową perspektywę historyczną.

Druga część filmu poświęcona jest życiu i twórczości Feliksa Konarskiego, znanego jako Ref-Ren, oraz jego żony Niny Oleńskiej w Chicago. W tej sekcji można szczegółowo przyjrzeć się ich twórczości artystycznej i wpływowi, jaki wywarli na kulturowy krajobraz Chicago, skupia się na szerokim wachlarzu pióra Ref-Rena. Językiem filmu jest język polski, honorujący dziedzictwo kulturowe Feliksa Konarskiego.

Jesteśmy podekscytowani możliwością zorganizowania pokazu „Ref-Ren” w Muzeum Polskim w Ameryce, dając naszej społeczności szansę na połączenie się z bogatą historią i dziedzictwem artystycznym Feliksa Konarskiego. Ten dokument jest świadectwem jego trwałego wpływu na polską kulturę i stanowi okazję zarówno dla entuzjastów, jak i nowicjuszy, aby docenić głębię jego wkładu. PMA jest szczególnie dumne z filmu jako że występuje w nim nasza własna Pani Basia Kożuchowska – pracownica naszego Muzeum, menadżerka i aktorka.

Serdecznie zapraszamy!

Kategorie
Aktualności

Apply for 2024-2025 Drs. James and Wanda Trefil Science Scholarship

The Kosciuszko Foundation is currently accepting applications and supporting materials for the Drs. James and Wanda Trefil Science Scholarship from citizens and permanent residents (green card holders) of the United States who are of Polish descent. Eligible candidates include current college freshmen, sophomores, and juniors majoring in the Natural Sciences (physics, chemistry, biology, astronomy, earth science, etc.) and having a minimum GPA of 3.5.  One $5,000 scholarship will be awarded for full-time studies in the United States for the Fall 2024/Spring 2025 academic year. The scholarship is not renewable. Only one member per immediate family may receive a tuition scholarship during a given academic year.Applications and supporting materials will be accepted through March 4, 2024.

For more information and to apply, please visit Drs. James and Wanda Trefil Science Scholarship.

Questions: tuitionscholarships@thekf.org.

Read More

Kategorie
Aktualności

80 rocznica bitew pod Falaise i Arnhem – lekcja historyczna

Muzeum Polskie w Ameryce, we współpracy z 10. Pułkiem Dragonów, serdecznie zapraszają na obchody 80. rocznicy bitew pod Falaise i Arnhem.

Szczegóły wydarzenia:

Data: 9 marca 2024 r

Czas: 10:00

Lokalizacja: 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL

Język: polski

Bitwy pod Falaise i Arnhem mają ogromne znaczenie historyczne i przy tej szczególnej okazji Muzeum Polskie w Ameryce i 10. Pułk Dragonów pragną uhonorować waleczność i ofiary tych, którzy brali udział w tych kluczowych momentach II wojny światowej.

Atrakcje:

Rekonstrukcja historyczna, która skupi się na dwóch znaczących bitwach stoczonych przez różne polskie formacje wojskowe:

Bitwa pod Falaise (sierpień 1944):

Stoczona przez 1 Dywizję Pancerną generała Maczka, bitwa miała ogromne znaczenie strategiczne, przyczyniając się do pomyślnego lądowania wojsk alianckich w Normandii.

Dowiecie się Państwo dlaczego od 1939 roku Niemcy nazywali żołnierzy tej formacji „Czarnymi Diabłami”.

Bitwa pod Arnhem (wrzesień 1944):

Bitwa z udziałem Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez gen. Sosabowskiego miała na celu przełamanie frontu w Holandii w ramach większej operacji o kryptonimie Market Garden.

Do celów należało zdobycie mostów na Mozie, Waal i Renie, tworzących bazę do operacji w głębi Niemiec.

Prezentacja edukacyjna: Przygotowana przez członków 10. Pułku Dragonów zaoferuje wgląd w bitwy, kontekst historyczny i role odgrywane przez polskich żołnierzy.

Zobaczą Państwo pokaz żywej historii zawierający autentyczne wyposażenie, mundury i artefakty z bitew pod Falaise i Arnhem, pieczołowicie odtworzone przez 10. Pułk Dragonów.

Prosimy dołączyć do nas 9 marca 2024 r. w Muzeum Polskim w Ameryce, aby złożyć hołd bohaterom bitew pod Falaise i Arnhem.

Zapraszamy do udziału wszystkich miłośników historii, studentów oraz rodziny! Wstęp 10$

Kategorie
Aktualności Przystanek Historia - Wydarzenia

Wiosenna edycja Przystanku Historia – Zaproszenie

Szanowni Państwo – Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele!

Koordynatorzy Przystanku Historia zapraszają na wiosenne spotkania z historią, które tym razem potrwają od 5 do 13 marca 2024 roku i będą koncentrować się wokół 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino oraz 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zajęcia poprowadzą doświadczone edukatorki z warszawskiego oddziału Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki – Agnieszka Szajewska i Paulina Świątek.

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów od klasy 5 do 8, a ich tematami będą:

1.     „Warszawska syrenka i inni bohaterowie Powstania Warszawskiego”. Opowieść o powstaniu ukazana przez pryzmat czterech niezwykłych powstańców – Krystyny Krahelskiej, Danuty Szaflarskiej, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Eugeniusza Lokajskiego. Poruszane zagadnienia będą dotyczyć sytuacji mieszkańców miasta, zadaniach jakie wykonywali powstańcy i ich motywach działania

2.     „Pomimo trudności – bitwa o Monte Cassino”W tym temacie zostanie przedstawiona sytuacja Polaków z II Korpusu generała Andersa. Skąd się wzięli we Włoszech, dlaczego walczyli o Wzgórze Monte Cassino? Będzie oczywiście o „Czerwonych makach”, artystach i rodzinach, które szły z Armią Andersa.

Czas trwania zajęć około 45 minut. Prosimy o przygotowanie laptopa z projektorem i dostępem do Internetu oraz drukarki. Jednorazowo w spotkaniu może uczestniczyć do 35 uczniów.

Prosimy dyrektorów o zgłoszenia szkół do poniedziałku 26 lutego 2024 r. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: przystanekhistoriachicago@gmail.com

Przypominamy, że pierwszeństwo w warsztatach dla uczniów mają szkoły, które nigdy nie gościły edukatorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Informujemy, że goszcząca edukatorki szkoła podejmuje zobowiązanie odbioru gości z hotelu (Holiday Inn Chicago O’Hare Area – 5615 N Cumberland Ave. Chicago) i odwiezienia ich po zajęciach.

Wszystkich nauczycieli zapraszamy na zajęcia warsztatowe z pracownicami Instytutu Pamięci Narodowej, które będą poświęcone 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino oraz 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Będzie to wyjątkowa okazja na zdobycie inspirujących wskazówek i praktycznych porad w pracy pedagogicznej oraz poszerzenia swojej wiedzy historycznej.  O terminie szkolenia powiadomimy w osobnej korespondencji. 

Na warsztaty dla nauczycieli prosimy rejestrować się pod adresem: warsztatyipn@gmail.com

Przy zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko, numer telefonu oraz koniecznie nazwę szkoły.

Przypominamy równocześnie o trwajacy konkursie PH pt. “Mój bohater spod Monte Cassino”. Zachęcamy do udziału!

Z wyrazami szacunku

Koordynatorzy Przystanku Historia,

Helena Sołtys   Bernadetta Manturo   Marek Adamczyk

Kategorie
Aktualności Konkursy

Konkurs „Stawiam na polski”

Zapraszamy uczniów klas licealnych szkół z aglomeracji Chicago na IX konkurs biegłości językowej „Stawiam na polski”, który odbędzie się 9 marca (sobota) 2024 roku o 10:00 w siedzibie szkoły pod adresem

109 S. Crest Ave.
Bartlett, IL.
( kościół St. Peter Damiana )

Szanowni Dyrektorzy i Nauczyciele klas licealnych,

Akademia Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pod patronatem Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie  organizuje IX  edycję konkursu biegłości językowej Stawiam na polski, który adresowany jest do uczniów klas licealnych szkół polonijnych w aglomeracji chicagowskiej.

Celem konkursu jest promowanie polszczyzny wśród młodzieży i zachęcanie do zdawania egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego na poziomie B2 (średnim zaawansowanym) oraz przystępowanie do testów SEAL of BILITERACY oferowanych w szkołach średnich amerykańskich.

Konkurs, jak w latach ubiegłych, odbywa się w dwóch etapach: szkolnym i międzyszkolnym. Zadaniem uczniów będzie rozwiązanie testu wyboru sprawdzającego biegłość językową (60 pytań/30 minut – szkolny) (100 pytań/60 minut – międzyszkolny). Testy zostały przygotowane przez wykładowców UMCS.

Etap szkolny planowany jest według uznania szkół.  Do konkursu przystępują uczniowie wszystkich klas licealnych, którzy przebywają w USA minimum 5 lat. Spośród nich każda ze szkół wyłoni trzech zwycięzców do międzyszkolnego finału. Szkoły zobowiązane są  do zgłoszenia nazwisk zwycięzców etapu szkolnego organizatorom konkursu drogą mailową do 1 marca 2023 r. Uczniowie, którzy w przeszłości uczestniczyli w konkursie i zdobyli jedną z trzech (3) głównych nagród mogą ponownie brać  udział, ale jeśli znajdą się w czołówce zwycięzców nie będą mogli otrzymać nagrody głównej. Szkoła uhonoruje takiego ucznia według własnego uznania. W konkursie udział weźmie pierwszych 20 zgłoszonych szkół. Uprzejmie informujemy, że zgłoszenia dokonane po 1 marca nie będą przyjmowane. Pytania zostają Państwu rozdane lub przesłane w załączniku.

Etap międzyszkolny-finałowy odbędzie się 9 marca 2024 r. o godz. 10:00 w siedzibie Akademii Języka Polskiego i Kultury w Bartlett, która znajduje się pod adresem 109 South Crest Avenue, Bartlett Illinois 60103 (sala pod kaplicą).

 W konkursie przewidziane są następujące nagrody:

∙     dyplomy dla każdego uczestnika

∙     koszulki uniwersyteckie dla każdego uczestnika

∙         za zajęcie III miejsca – $100

∙         za zajęcie II miejsca – $125

∙         za zajęcie I miejsca – $150

Zgłoszenia nazwisk finalistów i wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy szkoły akademiajezykapolskiego@gmail.com z dopiskiem Stawiam na polski lub szkolny numer telefonu 847 769 9082.

Z poważaniem

organizatorzy konkursu

Stawiam na polski - Regulamin konkursku

Kategorie
Aktualności

„Poloneza czas zacząć…”, czyli o Studniówce 2024

Sobota 27 stycznia 2024 roku była dla uczniów klas maturalnych polskich szkół sobotnich dniem szczególnym, pełnym niezapomnianych wrażeń i emocji. Tego dnia na balu studniówkowym bawiło się z wielką pompą 597 przyszłych maturzystów z 37 polonijnych szkół. Samo miejsce zabawy, elegancka sala bankietowa Drury Lane przepięknie udekorowana balonami w kolorach złoto-granatowych, podkreślała niecodzienny charakter uroczystości.

Organizatorem i gospodarzem tegorocznej 31. studniówki pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce była Akademia Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bartlett. Sobotnią imprezę prowadzili Małgorzata Belcik, nauczycielka klas licealnych szkoły organizatora balu i Łukasz Dutka, menadżer generalny Dziennika Związkowego, a prywatnie rodzic przyszłego maturzysty z tejże szkoły.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od prezentacji i powitania szkół biorących udział w balu studniówkowym. Następnie prowadzący dokonali prezentacji honorowych gości, w gronie których znaleźli się: konsul generalny Rzeczpospolitej Polskiej dr Paweł Zyzak, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch, wiceprezeski Ilona Sobiech i Urszula Gawlik oraz członkinie Prezydium i Komisji Rewizyjnej ZNP: Anna Siek, Agata Pawłowska Borek, Anna Dunajewski, Bernadetta Ciurej, Agata Pawłowska-Borek, Barbara Gawrońska, Barbara Mianowany, Małgorzata Jagoda, kolporter Halina Żurawski, skarbnik Sylwia Barnaś, kapelan ZNP o. Marek Janowski, prezes Związku Klubów Polskich dr Łucja Mirowska-Kopeć z małżonkiem oraz Królową Parady 3 Maja Marianną Mosz, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce Micheline Jaminski, Marek Holesz z Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydzialu Stanowego, przedstawiciele Przystanku Historia: Helena Sołtys, Bernadetta Manturo i Marek Adamczyk oraz Rafał Stykowski z małżonką reprezentujący firmę Sling TV.

 Po odśpiewaniu przez Karolinę Baran – Kaeyrę o hymnów polskiego i amerykańskiego głos zabrała Jolanta Harrison dyrektor szkoły – gospodarza wieczoru, która powitała wszystkich obecnych na sali gości, dyrektorów, nauczycieli i prezesów szkół oraz uczniów. W swoim przemówieniu nawiązała do postaci patrona szkoły marszałka Józefa Piłsudskiego i jego szacunku do przeszłości, podkreślając jak ważna jest znajomość własnych dziejów, literatury, kultury i tradycji. Konsul RP dr Paweł Zyzak w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie odwagi w podejmowaniu życiowych decyzji: „prawdziwie wolnym jest ten kto jest odważny”. Prezes ZNP Ewa Koch pogratulowała młodzieży, która za symboliczne sto dni ukończy polską szkołę i poinformowała, że uchwałą Ministra Edukacji Narodowej każdy uczeń kończący jedenastoletnią naukę w polonijnej szkole może otrzymać certyfikat znajomości języka polskiego jako obcego na poziomie B1. Do niedawna, aby otrzymać taki dokument uczeń musiał opłacić egzamin i zdać go.

Po przemówieniach gości nadeszła chwila na prezentację najlepszych uczniów z poszczególnych szkół, czyli „Najlepszy z najlepszych” . Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy, upominki od Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i słodycze ufundowane przez firmę Lowell. Ponad dwudziestu przyszłych maturzystów zostało nagrodzonych stypendiami w wysokości 1000.00 dolarów, a pozostali „Najlepsi z najlepszych” otrzymali stypendia w wysokości 500.00 dolarów. Należy podkreślić,  że po raz pierwszy w historii balów studniówkowych wszyscy nominowani otrzymali stypendia. Trzy stypendia po 1000.00 dolarów ufundowało Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Jedno z nich tradycyjnie przypada najlepszemu uczniowi ze szkoły organizującej studniówkę. Natomiast pozostałe zostały ofiarowane przez polonijne instytucje i biznesy, którym składamy serdeczne podziękowania za inwestowanie w młodych i zdolnych polonijnych uczniów. Wśród sponsorów stypendiów znaleźli się, między innymi: Związek Narodowy Polski, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Związek Młodych Polek, Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział Stanowy, Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce, Związek Klubów Polskich, Związek Podhalan Północnej Ameryki, Polamer, Sling TV, LOT, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz wiele polonijnych biznesów, organizacji i osób prywatnych, którzy swoimi funduszami umożliwili obdarowanie stypendiami wszystkich wyróżnionych uczniów.

Kolejnym punktem programu było ogłoszenie następnego organizatora studniówki. Zaszczyt ten przypadł Polskiej Szkole Językowej im. Feliksa Konarskiego, która w 2025 roku będzie organizowała 32. już bal maturalny polonijnych uczniów. Po emocjach związanych z losowaniem stypendiów przyszedł czas na chwilę relaksu, a zapewnił ją występ tancerzy z Centrum Ekspresji Artystycznej „Szepty” pod opieką artystyczną Małgorzaty Skrzypkowski i Ewy Tyrawy.

O opiekę duchową podczas uroczystości zadbali kapelan ZNP o. Marek Janowski i ks. Krzysztof Ciomek. O. Marek zaprosił wszystkich uczestników do wspólnej modlitwy, a zwracając się do młodzieży nawiązał do słów św. Teresy z Avila, że tylko bliskość Boga daje nam poczucie spokoju i siły, by móc zmieniać swoje życie i świat na lepsze. Natomiast ks. Krzysztof odmówił błogosławieństwo przed uroczystą kolacją.

W atmosferę balu wprowadzili zgromadzonych tancerze z zespołu „Szepty”, którzy pięknie odtańczyli poloneza, a następnie zaprosili do niego zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów. Przez salę ruszył korowód młodych elegancko ubranych par. Chętnych do poloneza nie brakowało, bo jakże być na balu studniówkowym i nie zatańczyć najpiękniejszego polskiego, utrwalonego w Mickiewiczowskiej epopei tańca. Po nim rozpoczęła się wyczekiwana dyskotekowa zabawa. Młodzież bawiła się wspaniale, tak jak ona najlepiej potrafi: spontanicznie, wesoło, a co najważniejsze razem. Parkiet nie pustoszał ani na chwilę, najnowsze muzyczne szlagiery, ale i dawne dyskotekowe hity rozbrzmiewały jeden za drugim. Tańczono belgijkę , ale i makarenę.

Niewątpliwą atrakcją studniówki jest przejście przez 100-tkę. Przysparza ono wiele niezapomnianych wrażeń i radości.  Przy dźwiękach niestarzejącego się przeboju Czerwonych Gitar nieodzownie kojarzącego się z egzaminem maturalnym uczniowie przechodzą przez ustawioną na parkiecie setkę, co ma gwarantować zdanie matury. Pomysłowości w wykonywaniu tego zadania młodzieży nie brakuje.  Oczywiście, nikt nie traktuje tych „setkowych przesądów” serio, ale zabawa jest wyśmienita. Ostatnią atrakcją wieczoru jest deszcz balonów spadających z sufitu, który zwiastuje koniec imprezy.

Studniówka 2024 była imprezą udaną. Młodzież bawiła się bezpiecznie i wspaniale, a świadczyły o tym zadowolone miny opuszczających zabawę. Gratulujemy organizatorom  wspaniałego przedsięwzięcia. Dyrekcji Akademi Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i całemu Komitetowi Organizacyjnemu Studniówki 2024 dziękujemy za ogrom pracy, osobiste zaangażowanie i czas poświęcony w przygotowanie i przeprowadzenie  studniówkowego balu. Wiceprezeskom Zrzeszenia Ilonie Sobiech, Urszuli Gawlik oraz pozostałym członkom nauczycielskiej organizacji składamy podziękowania za pomoc w orgaznizacji uroczystości. Wszystkim uczniom klas maturalnych życzymy powodzenia i  „zaliczenia matury na 5”.

Anna Siek, rzecznik prasowy ZNP

Rejestracja

Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r. Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.