Kategorie
Aktualności

Dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała dotację ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Nazwa zadania publicznego:  „Funkcjonowanie i inicjatywy edukacyjne organizacji oświatowych w Europie, USA, Kanadzie i Australii”.

Targi Szkół Polonijnych 2022 – 15,200.00 zł

XII Polonijne Dyktando – 14,800.00 zł

Międzyszkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej – 8,800.00 zł

Nazwa zadania publicznego: „Konkurs dla organizacji polinijnych – regranting”.

Promocja Języka Polskiego wśród Polonii i Polaków za granicą – 8,300.00 zł

Całkowita wartość zadania publicznego: 243 518,00 PLN

Zadanie publiczne „Funkcjonowanie i inicjatywy edukacyjne organizacji oświatowych w Europie, USA, Kanadzie i Australii”, polega na wsparciu organizacji m. in. przez dofinansowanie wynajmu pomieszczeń i opłat eksploatacyjnych, dofinansowanie kosztów związanych z organizowanymi wydarzeniami oraz innych bieżących kosztów dotyczących utrzymania organizacji.

Kategorie
Aktualności

„Pchła Szachrajka” – dodatkowy spektakl

Szanowni Państwo,

chcielibyśmy zaprosić Państwa na spektakl teatralny pt. „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy w wykonaniu aktorów teatru TEATR NASZ

Spektakl odbędzie się: 28 września 2024 o godz. 11.00 w sali Trinity Christian College, The Ozinga Christian Chapel, pod adresem:6601 West College DrivePalos Heights, Illinois 60463

„(…)Niesłychana rzecz po prostu, by ktoś tak małego wzrostu,
mógł wyczyniać bez powodu takie psoty i gałgaństwa!(…)”

Pchła Szachrajka to bajka autorstwa Jana Brzechwy. Pchła Szachrajka jest wytworną elegantką w purpurowych rękawiczkach, opływa w dostatek, czym budzi powszechną zazdrość. Nasza bohaterka ma bardzo wiele wdzięku, jednak z równym wdziękiem nie może powstrzymać się od drobnych kłamstw, machlojek i oszustw – tym sposobem wkrótce staje przed sądem….

– bilety w cenie $15.00

– za każde 10 zarezerwowanych biletów 11-y bilet dla opiekuna/nauczyciela jest bezpłatny

– rezerwacja miejsc następuje według kolejności zgłoszeń

Jeśli mają Państwo pytania proszę o kontakt telefoniczny lub emailowy.

Pozdrawiam

i do zobaczenia w teatrze

Aldona Olchowska

TEATR NASZ

773-934-3224

TeatrNaszChicago@gmail.com

Kategorie
Aktualności

Bezpłatny pokaz filmu animowanego Walta Disneya pt. „Wish”

Organizujemy w Copernicus Center BEZPLATNY pokaz filmu animowanego Walta Disney pod tytułem „Wish”. Projekcja zaplanowana jest na sobotę, 1go czerwca jako część obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Projekcja jest bezpłatna, jakkolwiek wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod linkiem: https://copernicuscenter.org/international-childrens-day-at-copernicus-center/

Facebook Event: https://www.facebook.com/events/1574516873091520

Website:  https://copernicuscenter.org/international-childrens-day-at-copernicus-center/

Osoba do kontaktu w sprawie projekcji:

Kontakt: Sydney Bloesch

773-777-8898 (106) (Biuro)

773-313-9145 (Nr bezposredni)

Festival@copernicuscenter.org (E-mail)

Kategorie
Aktualności

80 rocznica Bitwy o Monte Cassino oraz film Wielka Droga

Wielka Droga to wyjątkowy film fabularno dokumentalny mający już ponad 75 lat. Odrestaurowany film zawiera liczne autentyczne zapisy realizowane przez czołówkę filmową, ukazujące życie II Korpusu na całej trasie jego przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych, z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele. Obok Jadwigi Andrzejewskiej i Albina Ossowskiego w jednej z głównych ról wystąpiła ówczesna narzeczona generała Andersa – Renata Bogdańska. Przy produkcji filmu korzystano z największych ówczesnych studiów filmowych – Cinecittà w Rzymie. Celem produkcji było utrwalenie pamięci o tragicznych i bohaterskich losach Polaków, którzy przez łagry i Bliski Wschód dotarli do Włoch i walczyli u boku aliantów z Niemcami, i ciągle wierzyli, że kiedyś powrócą do wolnej ojczyzny.

Kategorie
Aktualności

Pchła Szachrajka na Dzień Dziecka

Zapraszamy na spektakl teatralny dla dzieci pt. „Pchła Szachrajka” – Jana Brzechwyktóry odbędzie się w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2024 o godz 11.00 i 13.00 w  Mathew Bieszczat Center.

Spektakl odbędzie sie w pięknym miejscu pod adresem 6100 N Central Ave w Chicago. Mathew Bieszczat Center, bo o nim mowa, to urokliwa zielona enklawa położona nad północnym dopływem rzeki Chicago w centrum lasów Edgebrooke.

Na DZIEŃ DZIECKA w teatrze Pchła Szachrajka zabierze nas w podróż pełną przygód i psot, a potem na atrakcje w plenerze.
2 przedstawienia:

Sobota 1 czerwca 2024
godz.11.00 i 13.00

Serdecznie zapraszamy.

BILETY:
Donacja na środek zwalczający pchły- $20
Dzieci do 2 roku życia wstęp bezpłatny

https://mojbilet.com/kategoria/chicago/
Rezerwacje – 872-262-6050

Bilety dostępne również przed spektaklami.


Aldona Olchowska

TEATR NASZ

773-934-3224

Kategorie
Aktualności

Ankieta – podkomisja ds. kształcenia Polaków mieszkających za granicą

Szanowni Państwo,
w imieniu Pani poseł Kingi Gajewskiej przewodniczącej podkomisji stałej ds. kształcenia Polaków mieszkających za granicą dziękujmy  Państwu za udział w dyskusji  na temat wsparcia i promocji nauki języka polskiego wśród młodych Polaków żyjących za granicą. – która odbyła się dnia 16 kwietnia br. Państwa zaangażowanie w rozwój polonijnej edukacji oraz głosy zabrane w dyskusji są dla nas cennym wkładem w wypracowanie rozwiązań wspierających naukę języka polskiego za granicą.

Zgodnie z deklaracją Pani przewodniczącej Kingi Gajewskiej przesyłamy Państwu ankietę z uprzejmą prośbą o jej wypełnienie oraz odesłanie do dnia 10 maja br. na adres sekretariatu Komisji Łączności z Polakami za Granicą – klpg@sejm.gov.pl.

Analiza odpowiedzi udzielonych w ankiecie pozwoli na zdiagnozowanie obszarów wymagających wsparcia oraz właściwą reakcję na potrzeby polonijnych i polskich placówek oświatowych za granicą. Ankieta skierowana jest do dyrektorów szkół polskich i polonijnych działających za granicą oraz organizacji które w swoich strukturach stowarzyszają podmioty prowadzące działalność edukacyjną.

Z wyrazami szacunku


Sekretariat Komisji Łączności
z Polakami za Granicą

Kancelaria Sejmu
Biuro Komisji Sejmowych


+48 (22) 694-1956;

ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa

ANKIETA SEJM 2024 - podkomisja stała ds. kształcenia Polaków zamieszkałych za granicą

Kategorie
Aktualności

44. Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce

CHICAGO, IL – Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) serdecznie zaprasza Państwa do wzięcia udziału w uroczystościach tegorocznego Balu Letniego, który odbędzie się w piątek 14 czerwca 2024 r. w O’Hare Tech Center, pod adresem 9950 Lawrence Ave. w Schiller Park, Illinois 60176. Dla wszystkich gości będzie dostępny bezpłatny parking.

Wieczór rozpocznie się koktajlem o 19:00, kolacja zostanie podana o 20:00. Do tańca zagra renomowana Orkiestra Antoniego Kawałkowskiego, a goście będą mieli okazję wziąć udział w cichej aukcji.

W hołdzie bogatej historii polskiego żeglarstwa tegoroczny Bal Letni uczci żeglarskie dziedzictwo Polski. Organizatorzy Gali, która jest najważniejszą imprezą dochodową zbierającą fundusze na działalność MPA, zwracają się do Polonii amerykańskiej w Chicago, a także do osób pasjonujących się polską i polonijną kulturą oraz dziedzictwem na całym świecie. Wspólnie starajmy się zachować i promować naszą historię i skarby dla przyszłych pokoleń.

Podczas Balu Letniego za wybitne zasługi dla społeczności uhonorujemy dr hab. Ewę Radwańską oraz Związek Harcerstwa Polskiego ZHP w Illinois, prestiżową Nagrodą Ducha Polskości odpowiednio w kategorii indywidualnej i organizacyjnej.

Do powodzenia balu może przyczynić się każdy z Państwa na kilka sposobów, np. poprzez udział w samym wydarzeniu, apelach, zamieszczeniu ogłoszenia w publikacji okolicznościowej, czy udziale w cichej aukcji Fundraising Auctions – PMA Summer Gala.

Prosimy aby Wszystkie Państwa zgłoszenia, w tym darowizny i reklamy, wpłynęły do 29 maja 2024 r.

Cena biletów wynosi $200 od osoby lub $1875 za dziesięcioosobowy stolik. Rezerwacje przyjmuje Pani Anna Sokołowska do 1 czerwca pod numerem 630-854-2929 lub pod adresem GALA@POLISHMUSEUMOFAMERICA.ORG.

Zapraszamy do udziału w Balu Letnim MPA 2024 –  czarującym wieczorze świętowania dziedzictwa polskiego w Ameryce.

Kategorie
Aktualności

Warsztaty metodyczne języka polskiego

Celem „Warsztatów metodycznych języka polskiego dla nauczycieli polonijnych” jest doskonalenie umiejętności dydaktycznych nauczycieli języka polskiego, utrwalenie i pogłębienie wiedzy z zakresu języka polskiego, a także zapoznanie się z nowoczesnymi i rewolucyjnymi metodami w procesie nauczania. Zaproszenie do wzięcia udziału w warsztatach skierowane jest do osób uczących języka polskiego, które wykazują się szczególnymi osiągnięciami w pracy dydaktycznej i wyrażają zainteresowanie podniesieniem swoich kompetencji zawodowych.

Tegoroczna edycja warsztatów odbędzie się w dniach 24 czerwca – 6 lipca br. W ramach warsztatów przewidzianych jest 45 godzin zajęć dydaktycznych, podczas których uczestnicy będą mieć możliwość doskonalenia swojego warsztatu pracy oraz umiejętności językowych przy wsparciu wybitnych specjalistów w dziedzinie glottodydaktyki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dodatkowo, niezwykle bogaty program edukacyjny zostanie urozmaicony przez liczne wycieczki (m.in. do Krakowa, Wieliczki, Wadowic i Zakopanem). Ponadto, warsztaty stanowią wyjątkową platformę do wymiany doświadczeń, prowadzenia dyskusji oraz nawiązywania kontaktów.

Uczestnicy warsztatów będą mieć zapewnione bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie. Organizator pokrywa również koszty udziału w warsztatach, wycieczek, biletów wstępu, ubezpieczenia oraz transportu w czasie pobytu. Organizator nie pokrywa kosztów transportu uczestników do Polski i z powrotem (po stronie uczestnika warsztatów pozostaje pokrycie kosztów podróży do docelowego miejsca pobytu – Myślenic i drogi powrotnej). Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymają certyfikaty sygnowane przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w rozpowszechnieniu informacji o warsztatach wśród nauczycieli języka polskiego. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o zgłoszenie i przesłanie CV wraz z danymi kontaktowymi na adres mailowy: Klaudia.Westenholz@umwm.malopolska.pl . Termin składania zgłoszeń upływa 17 maja br. Regulamin i program warsztatów znajdują się w załączeniu.

Z poważaniem,

Agata Grochowska

Wicekonsul

Referat ds. Polonii, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago

Vice Consul

Section for Polish American Community, Communication and Public Diplomacy

Consulate General of the Republic of Poland in Chicago

1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610

ph: 1 (312) 337 8166

https://www.gov.pl/web/usa/konsulat-generalny-rp-w-chicago

https://www.gov.pl/web/usa-en/consulate-chicago

Twitter: @PLinChicago

Facebook: Polish Consulate in Chicago

Program pobytu - warsztaty 2024

Zasady pobytu - warsztaty 2024

Kategorie
Aktualności

Śp. Pani Barbara Gawrońska

Szanowni Państwo,

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce zaprasza na mszę św. w intencji śp. Barbary Gawrońskiej. Zapraszamy Zarząd i Prezydium ZNP, nauczycieli, rodziców, uczniów polonijnych szkół, a także przyjaciół, znajomych, współpracowników i wszystkich, którzy pragną modlić się razem z nami w intencji śp. Barbary Gawrońskiej. Nagła śmierć Barbary Gawrońskiej pozostawiła nas w głębokim smutku, dotykając nie tylko najbliższych, lecz także całą polonijną społeczność Chicago. Była osobą cenioną i lubianą, aktywną w życiu społecznym, mającą istotny wpływ na losy wielu innych ludzi. Nauczała dzieci języka polskiego oraz dorosłych języka angielskiego i zawodowych umiejętności, które pomagały im znaleźć dobrą pracę w Ameryce. Jej odejście jest ogromną stratą dla nas wszystkich.
Msza św. w intencji śp. Barbary Gawrońskiej odbędzie się w środę, 17 kwietnia 2024 r. o godz. 19:00, w Jezuickim Ośrodku Milenijnym (5835 W. Irving Park Rd, Chicago, IL 60634). Zapraszamy całą społeczność polonijną do wspólnej modlitwy.

Z wyrazami szacunku

Zarząd Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce

Kategorie
Aktualności

Zaproszenie do teatru

Szanowni Państwo!

W niedzielę, 28 kwietnia spektaklem “BAJKOWY KALEJDOSKOP” rozpoczniemy obchody związane z dwudziestoleciem naszego teatru. Kolejne spotkania i wydarzenia planujemy na sezon jesienno-zimowy. 

Poniżej przesyłamy zaproszenie na naszą premierę z wielką nadzieją na spotkanie w teatrze.

Tradycyjnie oferujemy 4 bezpłatne bilety dla każdej szkoły.

Konieczne jest potwierdzenie obecności.

W imieniu całego zespołu teatru, 

Agata Paleczny

Warsztaty Teatralne Little Stars zapraszają na

 “BAJKOWY KALEJDOSKOP” !

niedziela, 28 kwietnia, godz. 4:00 pm

Copernicus Center

Przedstawienie jest bajkową podróżą, w którą zabiorą widza Wąsatka, Ogonka, 

Chrumchrumka i Zębatka. Cztery myszki mieszkające w teatrze od 20 lat. 

Wszystko wiedzą, wszystko słyszą i wszystko dobrze pamiętają.

Przywołają wspomnienia zabawnych i śmiesznych scen, wzruszających momentów 

i ważnych przemyśleń. 

Na scenie pojawią się pszczoły, motyle, arabskie księżniczki, latający dywan, smok wawelski, dzieciaki z podwórka, Kopciuszek, stary żółw, Czerwony Kapturek i nawet Krzyżacy spod Grunwaldu… Oj, będzie się działo.

Ponadto wystawa plakatów, zdjęć i kostiumów, kiermasz książek, malowanie twarzy 
i wiele innych atrakcji.Od 20 lat prezentujemy bajkowe spektakle dla dzieci 
W WYKONANIU DZIECI ! I to jest naszą wielką dumą!
Zachwycą was kolejny raz kolejne pokolenia, bądźcie z nami, czekamy! NIECH TEATR TRWA !!!!!
Reżyseria- Agata PalecznyScenariusz – Piotr KukułaChoreografia – Marzena PolKostiumy – Marylka PawlinaMuzykę do piosenek skomponowali – Agata Paleczny, Piotr Kucharski, Joanna Pawlina, Marek Lichota, Jan Zieńko, Janusz Pliwko , SławomirBielawiec

Projekt współfinansowany z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Informacje i rezerwacje:

773-888-5108

email: NaszTeatrChicago@gmail.com

bilety: copernicuscenter.org
Agata PalecznyWarsztaty Teatralne Little Stars

tel. 773.888.5108 , kom 708.715.4226
5216 W. Lawrence, Chicago

https://www.facebook.com/AgataPaleczny.WarsztatyTeatralne

Kategorie
Aktualności

Nabór wniosków do programu dla Polonii Anders NAWA

Szanowni Państwo,

z końcem marca NAWA uruchomiła nabór wniosków do programu dla Polonii Anders NAWA.

Prowadzone są dwa nabory:

  1. Na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie, nabór do 11 lipca;
  2. Na studia II stopnia, nabór do 23 maja.

Link do aktualności: https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/otwarty-nabor-wnioskow-do-programu-anders-nawa

Link do posta na Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=823197159838684&set=a.146362330855507

Na drugą połowę kwietnia biuro koordynujące nabór tj. Biuro Programów dla Studentów, planuje zorganizować webinarium informacyjne dla osób zainteresowanych studiami II stopnia. To zazwyczaj osoby, które już studiują w Polsce na I stopniu.

Webinarium na temat studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich, planowane jest na pierwszą połowę czerwca. Myślę, że właśnie to webinarium może być bardziej interesujące dla amerykańskiej Polonii. Jak tylko data webinarium będzie znana i będzie można się rejestrować, prześlę link.

Z pozdrowieniami

Joanna Jancz, Ph.D.
Head of the Unit
Promotion for Higher Education Abroad Unit
Department of Communication and Promotion

K: +48 532 755 631

E: Joanna.Jancz@nawa.gov.pl

NAWA Anders ulotka PL-EN DL v7 mod 1

Rejestracja

Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r. Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.