Informujemy, że nasza organizacja otrzymała dotację ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Nazwa zadania publicznego: „Funkcjonowanie i inicjatywy edukacyjne organizacji oświatowych w Europie, USA, Kanadzie i Australii”.
Targi Szkół Polonijnych 2022 – 15,200.00 zł
XII Polonijne Dyktando – 14,800.00 zł
Międzyszkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej – 8,800.00 zł
Nazwa zadania publicznego: „Konkurs dla organizacji polinijnych – regranting”.
Promocja Języka Polskiego wśród Polonii i Polaków za granicą – 8,300.00 zł
Całkowita wartość zadania publicznego: 243 518,00 PLN
Zadanie publiczne „Funkcjonowanie i inicjatywy edukacyjne organizacji oświatowych w Europie, USA, Kanadzie i Australii”, polega na wsparciu organizacji m. in. przez dofinansowanie wynajmu pomieszczeń i opłat eksploatacyjnych, dofinansowanie kosztów związanych z organizowanymi wydarzeniami oraz innych bieżących kosztów dotyczących utrzymania organizacji.
Jak co roku na początku nowego roku szkolnego, chcę przekazać na Pani ręce zaproszenie dla uczniów Pani szkoły do wzięcia udziału w konkursie literackim Dziennika Związkowego.
Rok 2023 w 365 słowach
Jest to już czwarta edycja tego konkursu.
Podobnie jak w poprzednich latach wyróżnione prace zostaną opublikowane w specjalnym dodatku do bożonarodzeniowego numeru Dziennika Związkowego.
Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne ufundowane przez Polish National Alliance. Szkoły, do których uczęszczają laureaci konkursu otrzymają certyfikaty na kampanię reklamową w Dzienniku Związkowym o wartości $500. Wręczenie tych nagród odbędzie się w styczniu przyszłego roku na uroczystej Gali Człowieka Roku Dziennika Związkowego.
W załączniku przesyłam formalne zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie, jego regulamin, oraz wzór metryczki, która powinna być dołączona do każdej pracy konkursowej.
Korzystając z okazji chcę również zaprosić uczniów starszych klas Pani szkoły do udziału w tegorocznej edycji konferencji NEXT – Talks for the Future Generation.
NEXT 2023 odbędzie się 28 października w przestronnej, nowoczesnej Sali Ozinga Chapel w Trinity Christian College w Palos Heights.
W osobnym mailu przedstawię wkrótce szczegółowy plan konferencji. Za kilka dni zostaną również opublikowane sylwetki tegorocznych mówców.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o email lub telefon: 224-659-1765.
Proszę przyjąć życzenia pełnego sukcesów roku szkolnego.
Nazywam się Kamila Wilczek-Drath i mam przyjemność bycia jeden z dyrektorów fundacji „You Can Be My Angel.” Pisze do Was z prośbą. Nasz coroczny radioton odbędzie się 21 października i apelujemy do wszystkich Polskich szkół w Chicago i okolicach aby zbierały donacje na tą okazję. W tym roku zbieramy pieniążki dla 3-letniego Tymusia który po raz drugi walczy z guzem mózgu.
Jeżeli macie możliwość się dołączyć do nas w tej akcji, bardzo prosimy abyście zbierali donacje w puszce lub w pudełku który później przywieziecie do radia Polska FM w dzień radiotonu. Możecie zacząć zbierać donacje już w tym tygodniu! (Dołączono do tego e-maila również są ulotki które można wydrukować i nakleić na puszkach!)
Przy zakończeniu zbiórki 21 października, przywieziecie donacje do radia gdzie będziecie mieli szanse się ogłosić jak i również pochwalić się sumą wszystkich donacji które Wasza szkoła uzbierała. (Adres do radia – 4007 N Nashville Ave. Chicago, IL 60634.)
Bardzo proszę o kontakt aby potwierdzić udział w tej akcji. Po otrzymanym potwierdzeniu, ogłosimy na naszym Facebooku nazwy szkół które biorą udział w tej inicjatywie.
witamy po wakacyjnej przerwie i zapraszamy do udziału w spotkaniach w ramach Jesiennej Edycji Przystanku Historia IPN Chicago 2023. Tegoroczna jesienna edycja spotkań z historią dedykowana jest Pierwszemu Polonijnemu Turniejowi Gier Planszowych IPN im. Misia Wojtka.Sukces misiowych turniejów zaowocował decyzją Dyrekcji IPN o rozszerzeniu formuły o kolejne gry. W roku szkolnym 2023/2024 gramy w 5 konkurencjach, a każda drużyna będzie liczyć aż 5 graczy i jednego trenera (nauczyciela, rodzica). Propozycje na nadchodzący sezon to:1. Miś Wojtek – zawodnicy urodzeni w przedziale 2009 – 20142. Gwiaździsta Eskadra (303, 111, 7) – gracze urodzeni w latach 2002 – 20143. ZnajZnak – urodzeni w okresie 2009 – 2014
Zapisy do rozgrywek ONLINE dla szkół aglomeracji chicagowskiej zostały przedłużone do 22 września, ale warunkiem jest zgłoszenie szkoły 15 września, skład osobowy należy przesłać ostatecznie 22 września.
Zgłoszenie szkoły w terminie nie wyklucza możliwości rezygnacji z udziału w Turnieju. Drużyny, szkoły, organizacje, które wypełniły formularz wstępny po 20 czerwca 2023 roku, nie muszą dokonywać ponownej rejestracji.
W zawodach STACJONARNYCH, które odbęda się w Chicago 20 – 21 – 22 październikazapisy przyjmowane są do dwóch (2) dni przed zawodami.
Lokalizacje zawodów stacjonarnych podamy w osobnej korespondencji.
By przygotować się do turnieju zapraszamy na warsztaty nauczycieli, rodziców – opiekunów drużyn i uczniów.
Niedziela 24 września – warsztaty historyczne dla nauczycieli i opiekunów.Podczas szkolenia przedstawione zostaną gry: Miś Wojtek, ZnajZnak, 3 gry lotnicze. Czas trwania szkolenia od godziny 9.00 do 11.00 rano.Zgłoszenie prosimy przesłać na adres:
warsztatyipn@gmail.comZgłaszając się prosimy o: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu i nazwę szkoły, w której uczestnik pracuje. Prosimy o próbę łączenia od 8.40 rano.Warsztaty historyczne dla uczniów podczas zajęć lekcyjnych w szkołach: czwartek 28 września – Miś Wojtek – 60 minut – 6.00 po południu piątek 29 września – ZnajZnak – 60 minut – 6.00 po południusobota 30 września – 3 gry lotnicze – 60 minut – 9.30 rano Prosimy Dyrektorów o zgłaszanie szkół na adres:
Prosimy o próbę łączenia na 15 minut przed zaplanowanymi zajęciami.WAŻNE INFORMACJE:
Szkolenia nie wymagają posiadania i znajomości gier.
Prowadzący przewidują czas na pytania i odpowiedzi.
Szkolenia odbywać się będą na platformie ZOOM.
Bezpośrednio po szkoleniu dla nauczycieli i opiekunów w niedzielę 24 września o godzinie 6.00 po południu (czasu polskiego) nastąpi losowanie turnieju.
Nauczyciele otrzymają certyfikaty za udział w warsztatach, które koordynatorzy PH IPN Chicago przekażą dyrektorom szkół na zebraniu ZNP.
UWAGI ORGANIZACYJNE:
Po rozmowach z Dyrekcją IPN i zmianach formuły eliminacji o przyjęciu do grona 48 pięcioosobowych drużyn z całego świata w formule rozgrywek online, zdecyduje kolejność zgłoszeń oraz parytet krajowy i kontynentalny!
W rozgrywkach stacjonarnych nie przewidujemy limitów zgłoszeń innych niż do 4 drużyn z jednej szkoły.
Warto dodać, że w sezonie zasadniczym (30 września – 15 grudnia 2023) gra toczy się w Misia Wojtka i trzy (3) gry lotnicze, a dodatkowo na finałach w Warszawie (12-17 maja 2024 r.) dojdzie ZnajZnak. Pięcioosobowa drużyna gra pojedynczo we wszystkie gry. Jeden zawodnik w Misia, jeden w 303, jeden w 111, jeden w 7 i jedna osoba na finałach w ZnajZnak.
Poniżej tutoriale do nauki gier:
7 Obrona Lwowa
303 i 111
ZnajZnak
Miś Wojtek
Więcej informacji o naszych rozgrywkach z ostatnich trzech lat znajdziecie tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=OkmPwS5YELs Wszelkie pytania dotyczące warsztatów dla szkół i nauczycieli prosimy kierować: Helena Sołtys847 224 4559Wszelkie pytania dotyczące rozgrywek prosimy kierować:Tomasz BastkowskiIrlandia +353 871 091 549 (bezpłatnie przez aplikację WhatsApp)Polska +48 609 912 982 Z poważaniem,
W imieniu całej społeczności szkolnej Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej im. Jana III Sobieskiego uprzejmie zapraszamy młodzież Waszych szkół do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Rzeczpospolitej czasów Króla Jana III Sobieskiego. Szczegóły dotyczące regulaminu oraz materiały merytoryczne znajdują się w załącznikach.
Z wyrazami szacunku,
Beata Pawlowski
Dyrektor Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej
Grupa wspaniałych mówców, ludzi sukcesu, profesjonalistów, których łączy polskie pochodzenie podzieli się swoimi doświadczeniami z grupą polonijnej młodzieży.
Już zapraszamy na V Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej!
Data: 26 listopada 2023 roku
Włączcie się w wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnie wszystkich miłośników edukacji polonijnej! Przygotowaliśmy dla Was fascynujący dzień, pełen inspiracji i ciekawych tematów.
Co Was czeka:
Wymiana Dobrych Praktyk: W dniach 25-26 listopada na naszym kanale YouTube będziecie mogli oglądać wystąpienia dyrektorów, nauczycieli i absolwentów szkół polonijnych z różnych krajów, gdzie prowadzona jest oświata polonijna.
“Polonijna Osobowość Roku”: To cykl reportaży, który dostępny będzie do obejrzenia na naszym kanale YouTube.
W dniu 26 listopada odbędą się wykłady, warsztaty i panel dyskusyjny w formie hybrydowej – zarówno w Sali Multimedialnej, jak i Seledynowej POSK w Londynie, Wielka Brytania, oraz za pośrednictwem Google Meet.
W programie przewidziano cztery wykłady, cztery warsztaty i wiele innych atrakcji, które dostarczą Wam inspiracji do dalszej pracy na polu edukacji polonijnej.
The U.S. Department of State’s Bureau of Educational and Cultural Affairs (ECA) provides more than 1,000 scholarships for U.S. high school students to study abroad for a few weeks, summer, or an academic year in more than 25 countries. These exchange programs prepare young Americans to succeed in the 21st century’s global economy by developing foreign language skills, increasing cross-cultural understanding, strengthening confidence and leadership capacity, and fostering new academic insights and ambitions.
Applications are now being received for the following scholarship programs. Please share this information widely with teachers, students, parents, and others in your networks.
Length: Six-seven weeks in summer or Academic Year
Youth Ambassadors: Learn about civic education and develop leadership skills in the Caribbean and South or Central America
Application Deadline: November 13, 2023
Length: Two-three weeks in summer
Programs cover international airfare, tuition, program costs, meals, and living accommodations (often with a host family), among other things. There are no language prerequisites, except for select Youth Ambassadors programs. Applicants must be between the ages of 15 and 18.5 when the program starts. The U.S. Department of State’s Bureau of Educational and Cultural Affairs strives to represent the diversity of the U.S. and societies abroad in its programs.
Another way to bring the world to your home or classroom is by hosting an international exchange student. Almost 2,000 high school students representing over 50 countries participate in highly competitive U.S. State Department programs to study in the United States each academic year on the CBYX, FLEX, and YES programs.
Szanowni Państwo, witamy po wakacyjnej przerwie i zapraszamy do udziału w warsztatach Przystanku Historia. Tegoroczna jesienna edycja odbędzie się zdalnie na platformie ZOOM i jest poświęcona grom planszowym Instytutu Pamięci Narodowej, które znajdują się w zasobach szkół, w których Państwo pracują. Szkolenie połączone jest z promocją Pierwszego Polonijnego Turnieju Gier Planszowych IPN im. Misia Wojtka.
Warto wziąć udział w warsztatach by uatrakcyjnić proces nauczania oraz zachęcić uczniów do poznawania polskiej historii najnowszej.
KIEDY – niedziela 24 września – w godzinach od 9.00 do 11.00 rano CO – szkolenie z gier – Miś Wojtek, ZnajZnak, 3 gry lotnicze. ZGŁOSZENIE – prosimy przesłać na adres: warsztatyipn@gmail.com z podaniem: imienia i nazwiska, adresu e-mail, numer telefonu i nazwy szkoły.
WAŻNE INFORMACJE: Prosimy o próbę łączenia od 8.40 rano. Szkolenie nie wymaga posiadania i znajomości gier. Prowadzący przewiduje czas na pytania i odpowiedzi.Szkolenie odbywać się będzie na platformie ZOOM.Uczestnicy otrzymają certyfikaty za udział w warsztatach, które koordynatorzy PH IPN Chicago przekażą dyrektorom szkół na zebraniu ZNP.
Zapraszamy z nadzieją na spotkanie, Koordynatorzy Przystanku Historia, Helena Sołtys Bernadetta Manturo Marek Adamczyk
Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r.
Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.