Dyktando Polonijnych Szkół

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce przy współpracy z Instytutem Rozwoju Języka Polskiego im. św. Marii Maksymiliana Kolbego i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zorganizowało w dniach 9-10 grudnia po raz pierwszy konkurs ortograficzny, w którym o tytuł „Mistrza polskiej ortografii” walczyli najlepsi uczniowie klas siódmych i ósmych oraz licealnych. Dyktando Polonijnych Szkół było skierowane do uczniów klas 7-8 oraz licealnych i zostało przeprowadzone w dwóch etapach. I etap to eliminacje szkolne, w ramach których w poszczególnych szkołach przeprowadzono dyktanda mające wyłonić najlepszego ucznia z danej grupy, który reprezentował szkołę w finałach. Eliminacje szkolne odbyły się 9 grudnia w macierzystych szkołach. Teksty dyktand do szkolnych eliminacji dla obu grup napisała Małgorzata Pawlusiewicz, autorka podręczników języka polskiego dla uczniów klas 0-6.

Natomiast finały Dyktanda Polonijnych Szkół odbyły się 10 grudnia w siedzibie Parafialnej Szkoły im. Juliusza Słowackiego w Bonner Hall 181 W. Dundee Rd w Wheeling. Teksty dyktand finałowych napisała pani profesor Danuta Krzyżyk z Uniwersytetu Śląskiego. W finałowym dyktandzie wzięło udział 38 uczestników, 21 z grupy I – klasy 7-8 oraz 19 z grupy II – klasy licealne.

Oto zwycięzcy poszczególnych grup:

Grupa I – klasy 7-8 

  • I miejsce – Julia Szmajda
  • II miejsce – Hanna Dziedzic, Patryk Kuna, Kamil Łysek
  • III miejsce – Jessica Podsiadło

Grupa II – klasy licealne

  • I miejsce – Olivia Noga
  • II miejsce – Piotr Wawrzyniak
  • III miejsce – Nel Winiarczyk, Natalia Włodyka

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała dotację ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach programu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”. Nazwa zadania publicznego:  „Funkcjonowanie i inicjatywy edukacyjne organizacji oświatowych w Europie, USA, Kanadzie i Australii”:

52,955.00 zł – Dyktando Polonijnych Szkół

Nazwa zadania publicznego: „Konkurs dla organizacji polinijnych – regranting”

Dyktando Polonijnych Szkół to projekt edukacyjny finansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, która ufundowała nagrody pieniężne dla finalistów potyczek ortograficznych o tytuł „Mistrza Polskiej Ortografii”.  Organizatorzy Dyktanda dziękują Polskiej Parafialnej Szkole im. Juliusza Słowackiego za udostępnienie  sal i słodki poczęstunek dla uczniów biorących udział w Dyktandzie Polonijnych Szkół oraz ich rodziców. Serdecznie podziękowania składają również wszystkim paniom sprawdzającym dyktanda.

Udostępnij ten wpis

Więcej Informacji

Aktualności

„Pchła Szachrajka” – dodatkowy spektakl

Szanowni Państwo, chcielibyśmy zaprosić Państwa na spektakl teatralny pt. „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy w wykonaniu aktorów teatru TEATR NASZ Spektakl odbędzie się: 28 września 2024 o godz. 11.00 w sali Trinity Christian College, The

Rejestracja

Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r. Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.