Informacja o zapisaywaniu się wyborców

Szanowni Państwo,

w związku z publikacją w dniu dzisiejszym rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych ustalającego siedziby obwodowych komisji wyborczych za granicą uprzejmie informuję, że poczynając od dzisiaj można już zapisywać się do spisu wyborców. Zachęcamy, aby robić to przede wszystkim za pośrednictwem strony eWybory dostępnej pod linkiem: https://ewybory.msz.gov.pl/

Jest to najprostszy, najszybszy i najbardziej pewny sposób zapisów.

Dlatego też prosimy o propagowanie w szczególności tej formy wśród Wyborców, z którymi będziecie się Państwo spotykać.

Więcej informacji o wyborach i referendum znajdziecie Państwo na stronie:

https://www.gov.pl/web/usa/wybory-i-referendum-2027, a odpowiedzi na najczęściej zadawane z punktu widzenia Wyborcy pytania związane z wyborami i referendum znajdzie Państwo tutaj: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/najczesciej-zadawane-pytania-wybory-i-referendum-2023

W załączeniu przesyłam wzór zgłoszenia do spisu wyborców oraz listę obwodów głosowania w okręgu konsularnym KG RP w Chicago wraz z numerami komisji, przydzielonymi w głosowaniu.

Wszystkie powyższe informacje uprzejmie prosimy przekazywać Wyborcom, jeśli tylko będziecie mieli Państwo taką okazję.

Zwracamy się również z prośbą o Państwa o wsparcie organizacyjne w zakresie odbierania od Wyborców zgłoszeń składanych przez nich w formie tradycyjnej na piśmie.

Jeżeli byłoby to możliwe, prosilibyśmy o wyznaczenie adresu, pod jakim Wyborcy mogliby wypełnione przez siebie wnioski zostawiać w instytucjach, które Państwo reprezentujecie i wskazanie dni oraz godzin, kiedy byłoby to możliwe.

Konsulat zbierze te informacje od tych z Państwa, którzy taką deklarację złożą, i zamieści je w jednym miejscu w mediach społecznościowych. Taki tryb powinien bardzo ułatwić wyborcom zapisywanie się na głosowanie.

Uprzejmie prosimy zatem o przekazanie informacji, gdzie takie punkty przyjmowania zgłoszeń mogłyby być zorganizowane oraz w jakich dniach i godzinach Wyborcy mogliby zostawiać tam swoje zgłoszenia. Uwzględniając, że termin zgłoszenia wyborcy do spisu wyborców upływa w dniu 10 października, a zgłoszenia te musiałyby zostać jeszcze odebrane od Państwa przez przedstawiciela Konsulatu lub do Konsulatu dostarczone, w zależności od możliwości i okoliczności (będziemy te kwestie ustalać już z Państwem indywidualnie), prosilibyśmy o rozpisanie „grafiku” przyjęć zgłoszeń od Wyborców najdalej do dnia 4 października tak, żebyśmy jeszcze mieli jeszcze kilka dni na wprowadzenie danych do systemu eWybory.

Jeśli to możliwe, prosilibyśmy o nadesłanie takich deklaracji do dnia 20 września, żebyśmy mogli w miarę szybko poinformować Wyborców, gdzie oprócz Konsulatu mogą swoje zgłoszenia składać.

Jeśli oczywiście mają Państwo możliwość pomocy Wyborcom również w zakresie wprowadzania ich wniosków do systemu e-Wybory lub bezpośredniego zapisywania wyborców w systemie, za tego rodzaju pomoc również bardzo z góry dziękujemy.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących powyższych kwestii lub samych wyborów oraz referendum, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Z poważaniem

Michał Arciszewski

Konsul

Kierownik Referatu ds. Prawnych i Pomocy Konsularnej

Koordynator ds. wyborów

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago

1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610

https://www.gov.pl/web/usa/konsulat-generalny-rp-w-chicago

https://www.gov.pl/web/usa-en/consulate-chicago

Twitter: @PLinChicago

Facebook: Polish Consulate in Chicago

Komisje_USA_KG RP Chicago_z oznaczeniem

Zgłoszenie do spisu wyborców_KG RP w Chicago

Udostępnij ten wpis

Więcej Informacji

Rejestracja

Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r. Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.