Obchody Dnia Nauczyciela w Chicago

„Kochani Nauczyciele, dziś chcemy podziękować Wam za cierpliwość, dobre słowa i za cenny czas, który chętnie poświęcacie nam” – obchody Dnia Nauczyciela w Chicago

Popołudnie pełne najpiękniejszych życzeń, podziękowań, radosnych piosenek, humorystycznych scenek z życia szkoły oraz wypełniona po brzegi uśmiechniętymi pedagogami sala bankietowa Grystal Grand Banquets w Lemont.

Taki obraz zapisał się w pamięci ponad 200 nauczycieli, dyrektorów i prezesów z 29 polonijnych placówek edukacyjnych, którzy 15 października obchodzili swoje święto. Tę szczególną uroczystość prowadziły Ilona Sobiech i Urszula Gawlik, wiceprezeski Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Tegoroczne obchody Dnia Nauczyciela zbiegły się z 250. rocznicą powstania pierwszego na świecie ministerstwo oświaty – Komisji Edukacji Narodowej. Okoliczności jego powstania i najważniejsze osiągnięcia przypomniała zebranym wiceprezes Ilona Sobiech. To właśnie 14 października w rocznicę powołania KEN-u obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto nauczycieli, pedagogów i wychowawców. Jest to wspaniała okazja, by podziękować i złożyć życzenia wszystkim osobom związanym z edukacją za ich ciężką pracę, wyrzeczenia, cierpliwość oraz czas poświęcony nauczaniu i wychowywaniu kolejnych pokoleń ambasadorów polskości poza granicami kraju ojczystego, na ziemi Washingtona.

Podczas niedzielnego nauczycielskiego świętowania Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce uhonorowało specjalnym wyróżnieniem – Dyplomem Uznania Daniela Lacha wieloletniego nauczyciela i dyrektora Polskiej Szkoły im. Jana Kochanowskiego, jak również aktywnego członka nauczycielskiej organizacji, który zakończył swoją pedagogiczną przygodę z polonijną szkołą.

Nauczyciel to nie tylko zawód, to misja, szczególne powołanie do kształtowania serc i umysłów uczniów. O roli jaką spełniają pedagodzy w życiu swoich podopiecznych wspomniała wiceprezes Urszula Gawlik, która przeczytała zebranym życzenia od uczniów. Nauczyciel jest dla ucznia często zagubionego w dzisiejszym świecie przewodnikiem, mentorem, inspiruje do realizacji marzeń. Pokazuje co jest dobre, a co złe, wyznacza granice i daje poczucie stabilizacji, spokoju oraz uwrażliwia na piękno otaczającego świata.

Natomiast kapelan ZNP, o. Marek Janowski składając nauczycielom życzenia, podkreślił, że „Dzień Nauczyciela rodzi w sercu wdzięczność za pedagogów, ich trud i poświęcenie w kształtowaniu charakterów młodych ludzi i przekazywaniu wiedzy potrzebnej do budowania lepszego świata.”

Miłą niespodziankę sprawili nauczycielom uczniowie z Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy, którzy w programie artystycznym przygotowanym przez panie: Elżbietę Kucek, dyrektor szkoły i Krystynę Skoczeń, nauczyciela, przedstawili zabawne scenki z życia szkoły pokazujące uczniów i nauczycieli w różnych sytuacjach, podczas przerw i lekcji. Pełen humoru występ uatrakcyjniły niezwykle melodyjne i wpadające w ucho piosenki i pokazy taneczne. Była to swoista uczta dla obchodzących swoje święto pedagogów, którzy bawili się wyśmienicie i we wspaniałych nastrojach opuszczali salę.

Tegoroczne obchody Dnia Nauczyciela były bardzo udane dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób. Szczególne podziękowania składamy wiceprezes Ilonie Sobiech za zorganizowanie uroczystości, Sławomirowi Pankowi za przygotowanie prezentacji z cytatami o nauczycielu i jego pracy, Robertowi Pierzchale za oprawę muzyczną, Elżbiecie Kucek i Krystynie Skoczeń oraz uczniom z Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy za program artystyczny oraz Polskiej Szkole im. Henryka Sienkiewicza za przygotowanie słodkiego stołu.

Anna Siek, ZNP

Udostępnij ten wpis

Więcej Informacji

Aktualności

PAA Summer School Classes

PAA SUMMER SCHOOL CLASSES English Language Acquisition (ELA) Classes: Advanced: 7/15/24–9/11/24, Mondays & Wednesdays, 6-9 pm, Online (Zoom), Instructor: A. Kovbel Computing Classes: ALL classes

Rejestracja

Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r. Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.