Discovery Video Studio przedstawia „Ref-Ren”: kinową podróż w życie i dziedzictwo Feliksa Konarskiego

Muzeum Polskie w Ameryce z dumą zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Ref-Ren”, fascynującego studium życia i twórczości Feliksa Konarskiego, autora słów słynnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Data: niedziela, 18 lutego 2024, godzina 14:00

Miejsce: Muzeum Polskie w Ameryce

984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Cena biletu: 20 dolarów

Wyprodukowany przez Bogdana Kowalskiego, kronikarza „Teatru Ref-Rena”epoki lat 80. i 90., a prezentowany przez Discovery Video Studio, „Ref-Ren” to dwuczęściowy film, który zagłębia się w różne aspekty życia Feliksa Konarskiego.

Pierwsza część dokumentu przybliża widzom sylwetkę Feliksa Konarskiego przed II wojną światową, ukazując jego początki i podkreślając jego znaczącą rolę w 2. Korpusie w czasie wojny i późniejszej emigracji do Londynu. Wykorzystanie materiałów archiwalnych z Filmoteki Narodowej, zwłaszcza z czasów II wojny światowej, nadaje temu segmentowi wyjątkową perspektywę historyczną.

Druga część filmu poświęcona jest życiu i twórczości Feliksa Konarskiego, znanego jako Ref-Ren, oraz jego żony Niny Oleńskiej w Chicago. W tej sekcji można szczegółowo przyjrzeć się ich twórczości artystycznej i wpływowi, jaki wywarli na kulturowy krajobraz Chicago, skupia się na szerokim wachlarzu pióra Ref-Rena. Językiem filmu jest język polski, honorujący dziedzictwo kulturowe Feliksa Konarskiego.

Jesteśmy podekscytowani możliwością zorganizowania pokazu „Ref-Ren” w Muzeum Polskim w Ameryce, dając naszej społeczności szansę na połączenie się z bogatą historią i dziedzictwem artystycznym Feliksa Konarskiego. Ten dokument jest świadectwem jego trwałego wpływu na polską kulturę i stanowi okazję zarówno dla entuzjastów, jak i nowicjuszy, aby docenić głębię jego wkładu. PMA jest szczególnie dumne z filmu jako że występuje w nim nasza własna Pani Basia Kożuchowska – pracownica naszego Muzeum, menadżerka i aktorka.

Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij ten wpis

Więcej Informacji

Aktualności

PAA Summer School Classes

PAA SUMMER SCHOOL CLASSES English Language Acquisition (ELA) Classes: Advanced: 7/15/24–9/11/24, Mondays & Wednesdays, 6-9 pm, Online (Zoom), Instructor: A. Kovbel Computing Classes: ALL classes

Rejestracja

Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r. Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.