Święto polonijnych maturzystów

Na ten dzień setki uczniów polskich szkół sobotnich czekało dwanaście lat.  I wreszcie nadszedł ten jeden, jedyny, niepowtarzalny, tak długo oczekiwany dzień, honorujący wysiłek młodzieży, ich rodziców i nauczycieli.  Dzień, w którym pożegnali polską szkołę uroczystą mszą graduacyjną.  Dnia 22 maja ponad pięciuset maturzystów z 37 polskich szkół sobotnich działających w obrębie metropolii chicagowskiej zapełniło wraz z rodzicami i wychowawcami jedną z najpiękniejszych polskich świątyń w Chicago – bazylikę św. Jacka, aby wspólnie podziękować Bogu za szczególny dar łaski zdania egzaminu dojrzałości.

            Tegoroczna ceremonia graduacyjna organizowana przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce była niezwykle uroczysta i wielce dostojna. Prowadziła ją dyrektor Polskiej Szkoły im. Księdza Prałata Cholewińskiego – organizatora tegorocznego Balu Maturalnego, Kinga Kościelniak. Kroczący orszak maturzystów ubranych w białe togi, z biało-czerwonymi wstążeczkami na piersiach z pocztami sztandarowymi na czele i szkolnymi delegacjami napawał zgromadzonych radością, dumą i wzruszeniem. Dla samych absolwentów było to ogromne i niepowtarzalne przeżycie.                 

            Mszę św. w intencji maturzystów, ich rodziców i nauczycieli koncelebrowali: kapelan Zrzeszenia Nauczycieli Polskich o. Marek Janowski oraz proboszcz parafii św. Jacka ks. Stanisław Jankowski. Uczestniczyli w niej równieżhonorowi goście: konsul Przeczpospolitej Polskiej Agata Grochowska, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polsich w Ameryce Ewa Koch, wiceprezes Kongresu Oświaty Polonijnej Anna Dunajewski oraz wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois Tadeusz Młynek. W homilii skierowanej do maturzystów o. Marek Janowski podziękował im za ich wysiłek i wytrwałość w zdobywaniu wiedzy. Podkreślił niezwykłą siłę chrześcijańskiej miłości w życiu każdego człowieka, która jest w stanie pokonać wszelkie życiowe trudności. Zaapelował także do młodzieży, aby żyła wartościami, które daje Ewangelia oraz by zmieniała oblicze świata, kierując się wartościami chrześcijańskimi.

            Pięknym i niezwykle wzruszającym fragmentem Mszy św. była procesja darów mszalnych. Wśród nich polonijni maturzyści nieśli także błogosławieństwo papieskie oraz dyplomy Zrzeszenia Nauczycieli Polskich i Konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej.  Po zakończonej Mszy św. był czas na przemówienia, gratulacje i wręczanie  pamiątkowych dyplomów.

            W imieniu graduującej młodzieży głos zabrała uczennica szkoły Księdza Prałata Cholewińskiego, Maja Nawrocka, która podziękowała nauczycielom, rodzicom za trud włożony w wychowanie i wszelką pomoc, dzięki której ukończenie polskiej szkoły na emigracji i zdanie matury było możliwe. Obecna na uroczystości konsul RP Agata Grochowska podkreśliła rolę matury jako symbolicznego kroku w dorosłość i wyraziła przekonanie, że wiedza i umiejętności obecnych maturzystów zaowocują w przyszłości, że będą godnie reprezentować Polonię. Natomiast prezes ZNP Ewa Koch podziękowała polonijnym szkołom za trud nauczania języka polskiego, historii i geografi Polski na obczyźnie. Pogratulowała bohaterom uroczystości sukcesu, jakim jest ukończenie polskiej szkoły z dala od Polski. Prezes Koch wyraziła przekonanie, że wiedza i umiejętności nabyte w polonijnej szkole pomogą w dorosłym życiu dokonywać mądrych wyborów.  

Ostatnim punktem uroczystości było rozdanie dyplomów. Wręczali je delegacjom poszczególnych szkół konsul RP Dorota Szonert i prezes ZNP Ewa Koch oraz wiceprezeski Urszula Gawlik i Anetta Wesołowski.

            Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować tę przepiękną i niepowtarzalną uroczystość oraz czuwali nad jej sprawnym przebiegiem.  Dziękujemy bohaterom tej uroczystości – maturzystom polskich szkół sobotnich i ich rodzicom za kultywowanie polskich narodowych tradycji oraz pielęgnowanie polskiej mowy. Dziękujemy nauczycielom i wychowawcom za trud, poświęcenie i serce włożone w przekazywanie wiedzy i wychowywanie przyszłych liderów Polonii oraz uczniom z Akademii PASO za oprawę muzyczną uroczystości.

Anna Siek

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce

Udostępnij ten wpis

Więcej Informacji

Rejestracja

Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r. Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.