Uroczystość wręczenia nagród w XXII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Mikołaj Kopernik i inni wielcy Polacy”

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: historii, tradycji, języka, czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu”

 św. Jan Paweł II

Uroczystość wręczenia nagród w XXII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim

„Mikołaj Kopernik i inni wielcy Polacy”

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce od prawie 50 lat organizuje konkursy recytatorkie, do udziału w których zaprasza dzieci i młodzież polonijnych szkół. Każdy konkurs odbywa się pod innym hasłem. Rok 2023 ogłoszony został  przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika w związku z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci wielkiego polskiego astronoma.  Z tego względu bohaterem tegorocznych recytacji był Mikołaj Kopernik, który swoim „odkryciem wzbogacił świat i rozsławił Polskę na wiele długich lat”,  ale również inni wielcy Polacy, którzy swoimi dokonaniami rozsławili imię Polski na całym świecie, tacy jak: Jan Matejko, który „ obrazami opowiadał dzieje, pędzlem uczył i budził nadzieje”, Fryderyk Chopin, któremu „śpiewała lipowa kołyska, a wiatr grał piosenki na listkach”, Maria Skłodowska-Curie „ najwspanialsza polska uczona, która  w swoich odkryciach była tak dobra, że otrzymała Nagrodę Nobla”,  marszałek Józef Piłsudski, który „poprowadził Legiony drogą do zwycięstwa, pokazał jak walczyć i nie znał słowa klęska”.

Celem tegorocznego konkursu recytatorskiego „Mikołaj Kopernik i inni wielcy Polacy” organizowanego przez ZNP i Parafialną Szkołę Polską im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego było zapoznanie uczniów polonijnych szkół z dokonaniami znamienitych Rodaków i ich życiem, wspieranie i rozwijanie zainteresowania poezją oraz zaprezentowanie zdolności recytatorsko-aktorskich uczniów.

W XXII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim wzięli udział uczniowie 18 polonijnych szkół aglomeracji chicagowskiej: Parafialnej Polskiej Szkoły im. Juliusza Słowackiego z Wheeling, Polskiej Szkoly im. Czesława Miłosza z Schamburga, Polskiej Szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego, Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herbera z Palos Heights, Akademii Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Bartlett, Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej w Chicago, Polskiej Szkoły Katolickiej im. św. Faustyny z Lonbard, Akademii Języka Polskiego dla Dzieci i Młodzieży z Niles, Polskiej Szkoły im. Emilii Plater ze Streamwood, Polskiej Szkoly im. Fryderyka Chopina z Buffalo Grove i Palatine, Polskiej Szkoły im. Jana Kochanowskiego z Norridge, Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej im. Jana III Sobieskiego z Prospect Heights, Polskiej Szkoły im.Króla Kazimierza Wielkiego z Orland Hills, Polskiej Szkoly im. Jana Karskiego z Palos Hights, Polskiej Szkoły im. Gen. Tadeusza Kościuszki z Chicago, Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza z Burbank, Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika z Niles i Parafialnej Szkoły Polskiej im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Chicago.

Uczniowie rywalizowali w pięciu grupach wiekowych:  

 • Grupa I –  klasy zerowe i pierwsze
 • Grupa II – klasy drugie i trzecie
 • Grupa III – klasy czwarte i piąte
 • Grupa IV – klasy szóste i siódme
 • Grupa V – klasy ósme i licealne

Szukając tekstów poetyckich, organizatorzy sięgnęli do poezji dziecięcej. Wykorzystali teksty wierszy, których twórcami są najmłodsi, gdyż nikt nie potrafi mówić tak pięknie i prosto o Wielkich Polakach, z których wszyscy jesteśmy dumni, jak dzieci. Natomiast teksty poetyckie dla grup starszych to poezja klasyków oraz znanych poetów.

Popisy recytatorskie polonijnych uczniów oceniało jury w składzie: Diamond Dadej, Irena Conolly, Anna Dynak, Magdalena Gardocka, Wanda Juda, Jolanta Plesiewicz, Katarzyna Sowacka i Maria Zborek.  W swojej ocenie jury konkursowe brało pod uwagę: opanowanie pamięciowe utworu, interpretację wiersza, dykcję, prezentację artystyczną deklamujących. Jury przyznało 5 wyróżnień, 7 miejsc III, 6 miejsc II i 6 miejsc I.

Oto lista wyróżnionych i laureatów XXII Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego

Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy i kartę upominkową w wysokości 20.00 dolarów.

 • Grupa I – Maya Lukjaniuk i Lena Wiatrak
 • Grupa II – Filip Borek, Milena Raczek, Victoria Rutkowska

Zdobywcy III miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody w wysokości 30.00 dolarów.

 • Grupa I – Zofia Pacyga
 • Grupa II – Christopher Filipek i Nicole Sierzputowski
 • Grupa III – Emilia Butryn
 • Grupa IV – Sara Piotrowska-Kłos
 • Grupa V- Augustyn Dróżdż i Weronika Grotkowska

Zdobywcy II miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody w wysokości 40.00 dolarów.

 • Grupa I – Adam Kijek
 • Grupa II – Gabriela Pasciak
 • Grupa III – Lilia Nel Malkinski
 • Grupa IV – Celina Rogoz i Zofia Staszkiewicz
 • Grupa V –  Karina Stryszkowski

Laureaci I miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy i karty upominkowe w wysokości 50.00 dolarów.

 • Grupa I – Guliana Minorczyk
 • Grupa II – Antoni Koszyk
 • Grupa III – Jakub Strączek
 • Grupa IV – Izabela Malara i Filip Skruch
 • Grupa V – Agata Zolnik

Organizatorzy konkursu gratulują wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, jak również pozostałym uczestnikom. Szczególne podziękowania składają jurorom konkursu oraz sponsorom: Konsulatowi Generalnemu Rzeczpospolitej Polskiej, który na gali rozdania nagród reprezentowała konsul Agata Grochowska, parafii św. Jacka i proboszczowi Stanislawowi Jankowskiemu,  Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich w Ameryce za ufundowanie dyplomów i poczęstunku, delikatesom Montrose Deli za poczęstunek, nauczycielom i rodzicom Parafialnej Szkoły Polskiej im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego za przygotowanie konkursu, dekorację sal, wybór tekstow dorecytacji, a zwłaszcza paniom Marioli Chwojnickiej, Monice Janik, Małgorzacie Kwaśny, Izabeli Bożek, Ewie Moczydłowskiej i Monice Kuczaj za ogrom pracy i czas poświęcony w przygotowanie konkursowego przedsięwzięcia.

Do zobaczenia za 2 lata na XXIII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim.

Anna Siek, rzecznik prasowy ZNP

Ewa Koch, prezes ZNP

Udostępnij ten wpis

Więcej Informacji

Rejestracja

Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r. Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.