Wiosenna edycja Przystanku Historia – Zaproszenie

Szanowni Państwo – Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele!

Koordynatorzy Przystanku Historia zapraszają na wiosenne spotkania z historią, które tym razem potrwają od 5 do 13 marca 2024 roku i będą koncentrować się wokół 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino oraz 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zajęcia poprowadzą doświadczone edukatorki z warszawskiego oddziału Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki – Agnieszka Szajewska i Paulina Świątek.

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów od klasy 5 do 8, a ich tematami będą:

1.     „Warszawska syrenka i inni bohaterowie Powstania Warszawskiego”. Opowieść o powstaniu ukazana przez pryzmat czterech niezwykłych powstańców – Krystyny Krahelskiej, Danuty Szaflarskiej, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Eugeniusza Lokajskiego. Poruszane zagadnienia będą dotyczyć sytuacji mieszkańców miasta, zadaniach jakie wykonywali powstańcy i ich motywach działania

2.     „Pomimo trudności – bitwa o Monte Cassino”W tym temacie zostanie przedstawiona sytuacja Polaków z II Korpusu generała Andersa. Skąd się wzięli we Włoszech, dlaczego walczyli o Wzgórze Monte Cassino? Będzie oczywiście o „Czerwonych makach”, artystach i rodzinach, które szły z Armią Andersa.

Czas trwania zajęć około 45 minut. Prosimy o przygotowanie laptopa z projektorem i dostępem do Internetu oraz drukarki. Jednorazowo w spotkaniu może uczestniczyć do 35 uczniów.

Prosimy dyrektorów o zgłoszenia szkół do poniedziałku 26 lutego 2024 r. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: przystanekhistoriachicago@gmail.com

Przypominamy, że pierwszeństwo w warsztatach dla uczniów mają szkoły, które nigdy nie gościły edukatorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Informujemy, że goszcząca edukatorki szkoła podejmuje zobowiązanie odbioru gości z hotelu (Holiday Inn Chicago O’Hare Area – 5615 N Cumberland Ave. Chicago) i odwiezienia ich po zajęciach.

Wszystkich nauczycieli zapraszamy na zajęcia warsztatowe z pracownicami Instytutu Pamięci Narodowej, które będą poświęcone 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino oraz 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Będzie to wyjątkowa okazja na zdobycie inspirujących wskazówek i praktycznych porad w pracy pedagogicznej oraz poszerzenia swojej wiedzy historycznej.  O terminie szkolenia powiadomimy w osobnej korespondencji. 

Na warsztaty dla nauczycieli prosimy rejestrować się pod adresem: warsztatyipn@gmail.com

Przy zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko, numer telefonu oraz koniecznie nazwę szkoły.

Przypominamy równocześnie o trwajacy konkursie PH pt. “Mój bohater spod Monte Cassino”. Zachęcamy do udziału!

Z wyrazami szacunku

Koordynatorzy Przystanku Historia,

Helena Sołtys   Bernadetta Manturo   Marek Adamczyk

Udostępnij ten wpis

Więcej Informacji

Aktualności

PAA Summer School Classes

PAA SUMMER SCHOOL CLASSES English Language Acquisition (ELA) Classes: Advanced: 7/15/24–9/11/24, Mondays & Wednesdays, 6-9 pm, Online (Zoom), Instructor: A. Kovbel Computing Classes: ALL classes

Rejestracja

Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r. Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.