Wydarzenia

III Międzyszkolny Konkurs na Tradycyjną Palmę WIelkanocną

Dyrekcja Polskiej Szkoły im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego serdecznie zaprasza dzieci i młodzież szkół polonijnych aglomeracji chicagowskiej do udziału 

w III MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ.

Regulamin oraz karta zgłoszenia znajdują się w załączniku.

Z wyrazami szacunku

Marzena Klimek

dyrektor Szkoły

Pobierz wszystkie
docx

Regulamin 3 Miedzyszkolny Konkurs

Rozmiar: 50.42 KB
Hits: 18
Data dodania: 16-02-2024
pdf

Karta zgłoszenia Konkurs Palmowy 2024

Rozmiar: 277.96 KB
Hits: 23
Data dodania: 16-02-2024
pdf

Do Dyrektorów Konkurs Palmowy 2024

Rozmiar: 279.18 KB
Hits: 21
Data dodania: 16-02-2024

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym“

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – 2024 r., Chicago

Zapraszamy do uczczenia Żołnierzy Wyklętych poprzez udział w biegu „Tropem Wilczym — Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych“

Bieg odbędzie się w sobotę, 2 marca o godz. 9.30 w Shabbona Park w Chicago.

Adres:

6935 W. Addison St., Chicago, IL 60634

(w pobliżu parafii Św. Pryscylli)

  • Rejestracji szkoły można dokonać najpóźniej do 28 lutego. Zgłoszenie uwzględniające liczbę uczestników z danej szkoły należy wysłać na e-mail: nszchicago@gmail.com. Następnie organizatorzy wyślą waiver, który należy wydrukować, wypełnić i w dniu Biegu dostarczyć organizatorom. 
  • Indywidualni uczestnicy rejestrują się w dniu Biegu.

Wpisowe wynosi $15 od osoby (opłata tylko gotówką). Każdy z uczestników w dniu Biegu otrzyma pakiet startowy:

-koszulkę z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego 

-pamiątkowy medal

Plan uroczystości:

•  Bieg Pamięci 

•  Apel Poległych

• projekcja filmu (w sali parafialnej kościoła Św. Pryscylli)

•  prezentacja wystawy poświęconej Żołnierzom Wyklętym 

Bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w Chicago po raz dziewiąty. Trasa ma dystans 1963 m. – symbolizuje rok, w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Laluś”. 

W 2011 r., dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Bieg w Chicago odbędzie się w ramach obchodów tego święta. Ideą projektu jest oddanie hołdu i popularyzacja wiedzy na temat Bohaterów Narodowych – żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego walczących w latach 1944–1963 o niepodległość Polski. 

Dyrektorów i nauczycieli zainteresowanych zgłoszeniem swojej szkoły prosimy o kontakt z organizatorami. 

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chicago

Kontakt:

Arkadiusz Cimoch

tel.: (773) 817-4722

e-mail: nszchicago@gmail.com

Zaproszenie na XVII Zjazd Nauczycieli i Komitetów Rodzicielskich

Szanowni Państwo,

Prezes CPSD Pani Dorota Andraka wraz z Zarządem CPSDi komitetem organizacyjnym, zaprasza członków KOP na XVII Zjazd Nauczycieli i Komitetów Rodzicielskich, który odbędzie sie w dniach 24-27 maja 2024 r. w Fort Lauderdale na Florydzie.

Temat Zjazdu: „Tożsamość. Tradycja. Przyszłość. Trzy oblicza nowoczesnej szkoły polonijnej”.

Zagadnienia tematyczne konferencji są szerokie, choć większość z nich skupia się w poniższych działach:

Metodyka: „W tym szaleństwie jest metoda”.  Nowoczesne kierunki wzbogacania warsztatu metodycznego nauczycieli polonijnych.

Dydaktyka: Jak uczyć w zgodzie z nową rzeczywistością? Wokół poszukiwań rozwiązań dydaktycznych na miarę naszych czasów.

Psychologia: „Aby nie wylać dziecka z kąpielą”. Psychologiczne pogotowie ratunkowe z myślą o młodocianych wrażliwcach, ich nauczycielach i wychowawcach.

Sekcja Literacka: Dlaczego książki dla dzieci i młodzieży szokują? Nowi bohaterowie, odwieczne problemy. Jak literatura polska dla mniejszych i większych radzi sobie z medialną konkurencją?

Literaturoznawcza dyskusja o aktualnych problemach na linii autor ‒ czytelnik.

Komitety Rodzicielskie: Poradnik tworzenia szkoły. Vademecum doświadczeń w pracy organizacyjnej szkoły polonijnej – poradnik dla rodziców.

 Więcej informacji na stronie: zjazdcpsd2024.com

UWAGA!

Karta Zgłoszenia Uczestnictwa powinna być wysłana mailowo na adres: infozjazdCPSD2024@gmail.com z opłatą zjazdową pocztą tradycyjną
w podanych wyżej terminach na adres:

MONIKA TYSZUK

79-60 68TH ROAD

MIDDLE VILLAGE, NY 11379

USA

KARTA UCZESTNIKA - XVII Zjazd Nauczycieli i Komitetów Rodzicielskich

Pokaz filmu Ref-Ren w MPA

Discovery Video Studio przedstawia „Ref-Ren”: kinową podróż w życie i dziedzictwo Feliksa Konarskiego

Muzeum Polskie w Ameryce z dumą zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Ref-Ren”, fascynującego studium życia i twórczości Feliksa Konarskiego, autora słów słynnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Data: niedziela, 18 lutego 2024, godzina 14:00

Miejsce: Muzeum Polskie w Ameryce

984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Cena biletu: 20 dolarów

Wyprodukowany przez Bogdana Kowalskiego, kronikarza „Teatru Ref-Rena”epoki lat 80. i 90., a prezentowany przez Discovery Video Studio, „Ref-Ren” to dwuczęściowy film, który zagłębia się w różne aspekty życia Feliksa Konarskiego.

Pierwsza część dokumentu przybliża widzom sylwetkę Feliksa Konarskiego przed II wojną światową, ukazując jego początki i podkreślając jego znaczącą rolę w 2. Korpusie w czasie wojny i późniejszej emigracji do Londynu. Wykorzystanie materiałów archiwalnych z Filmoteki Narodowej, zwłaszcza z czasów II wojny światowej, nadaje temu segmentowi wyjątkową perspektywę historyczną.

Druga część filmu poświęcona jest życiu i twórczości Feliksa Konarskiego, znanego jako Ref-Ren, oraz jego żony Niny Oleńskiej w Chicago. W tej sekcji można szczegółowo przyjrzeć się ich twórczości artystycznej i wpływowi, jaki wywarli na kulturowy krajobraz Chicago, skupia się na szerokim wachlarzu pióra Ref-Rena. Językiem filmu jest język polski, honorujący dziedzictwo kulturowe Feliksa Konarskiego.

Jesteśmy podekscytowani możliwością zorganizowania pokazu „Ref-Ren” w Muzeum Polskim w Ameryce, dając naszej społeczności szansę na połączenie się z bogatą historią i dziedzictwem artystycznym Feliksa Konarskiego. Ten dokument jest świadectwem jego trwałego wpływu na polską kulturę i stanowi okazję zarówno dla entuzjastów, jak i nowicjuszy, aby docenić głębię jego wkładu. PMA jest szczególnie dumne z filmu jako że występuje w nim nasza własna Pani Basia Kożuchowska – pracownica naszego Muzeum, menadżerka i aktorka.

Serdecznie zapraszamy!

Rejestracja

Uprzejmie informujemy, iż rejestracja na tegoroczną sesję egzaminu certykatowego rozpocznie się 25 kwietnia 2023 r. Zapraszmy ponownie do odwiedzenia tej strony po uruchomieniu procesu rejestracji.